Dünya Haberleri

DÜNYA

  35 yıl kaçıp yeni hayat kurdu ama yakalandı

  Hürriyet Haber
  19.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD’nin Indiana eyaletinde kocasını öldürmekten 1970 yılında ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Linda Darby, hapisten kaçtıktan 35 yıl sonra, Linda Joe McElroy adıyla mazbut bir hayat yaşadığı Tennessee eyaletinde yakalandı.

  Tenessee’nin Pulaski kasabasındaki komşuları, 35 yıldır sessiz, sakin ve gösterişsiz bir yaşam süren Linda Joe McElroy’u örnek bir eş ve anne olarak gösteriyorlardı. Çocuklarına bakan, evlerine temizliğe gelen bu kadının yıllar önce cinayetten ömür boyu hapis cezası almış ve hapisten kaçmış bir mahkum olduğunu öğrendikleri zaman şoke oldular.

  Komşulardan Martha Ann Slater, "Böyle bir şey yaptığına kesinlikle inanamadığım için afalladım. Asla öyle bir insana benzemiyordu" dedi. Polis, 64 yaşındaki kadının gerçek adının Linda Darby olduğunu, 1970’te kocasını vurarak öldürdükten sonra yaktığını açıkladı.

  Darby, Indiana Kadın Cezaevi’nde iki yıl yattıktan sonra, 1972 mart ayında dikenli telleri geçerek firar etti. Tennessee’ye yerleşerek evlendi, iki çocuk sahibi oldu ve yeni bir isimle yeni bir hayata başladı. Uzmanlar kaçak birinin yeni bir hayat kurmasının hiç de zor bir şey olmadığını söylüyorlar. Eski FBI ajanı Brad Garrett, "Önceki hayatlarıyla aralarındaki tüm bağları kopardıktan sonra yeni bir çevrede benimsenmek çok kolaydır" diyor.

  Darry’nin yakalanması yeni kurulan Indiana’nın özel kaçakları yakalama birimi sayesinde gerçekleşti. Darby’nin ehliyeti olmadığı halde özel birim onun izini takip ederek Tenessee’de olduğunu tespit etti. Tutuklanan Darby’nin itirafları yerel polisi de çok şaşırttı. Başkomiser John Dickey, "Bu kadını 16 yıldır yakından tanırım. Örnek bir vatandaş olarak yaşıyordu" dedi. Darby’nin yeni kocası ve şaşkınlık içindeki yakınları, yetkililere gözyaşları içinde yalvararak, affedilmesini istediler. Darby hala masum olduğunu iddia etse de, cezaevine dönerek ömrünün geri kalanını demir parmaklıklar arasında geçirecek.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı