Ege Haberleri

‘35 sarışın’ yerine 13 kadından sorular

Elif DEMİRCİ, (DHA)
01.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

AK Parti Genel Merkezi’nin iptal ettiği “35 Sarışın Kadın” adlı projeyi hazırlayan Filiz Çetiner ile Nilgün Yerli Gürel pes etmedi. 400 kadını toplantıya çağırdı, ancak 13’ü geldi. Toplantıya kadınlar sorunlarını yazıp, iletilmesini istedi.

AK Parti Güzelbahçe İlçe Başkan Yardımcısı Filiz Çetiner’in İzmirli kadınların kaygılarını, yaşam alanına müdahale endişelerini doğrudan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a sormalarını amaçlayan ve ilgi çekmesi için, “35 Sarışın Kadın” adı konulan proje basına yansıyınca farklı tepkiler oluştu.
İl yönetim kurulu üyesi Nilgin Yerli Gürel’in de görevlendirildiği projeyi genel merkez iptal etti. İzmir İl Başkanlığı önce desteklediği belirtilen proje için, “Arkasında değiliz” açıklaması yaptı.
Ancak projenin savunucuları Gürel ile Çetiner, kadınların endişelerini Başbakan’a yazılı iletmeleri için toplantı düzenlendi. Ancak 13 kadın katıldı, sorularını yazıp sandığa attı.
Tiyatro sanatçısı Gürel, projenin iptal edilmesine tepkisini şu sözlerle dile getirdi:

Korkudan desteklenmedi

“Proje, içeriğinden çok, herkeste negatif bir çağrışım yaptı. Fakat projene inanıyorsan, ‘tepki geldi’ diye çöpe atmak kendini ve projeni ciddiye almadığını gösterir. Bazı arkadaşlar ‘sorunca ne olacak’ dedi. Hayatta her şey sormakla başlamaz mı? Herkes cevap veriyor ama kimse sormuyor. Bu şehirde korkular, endişeler gördüm, sorular duydum. Bu yüzden ‘Gelin sorun Başbakan’a’ dedik. Herkes istediği noktaya çekti ve amaç unutuldu. Bildiğin doğruyu sonuna kadar savunacaksın. Ülkemizde ne yazık ki koltuk ve prestij sevdasından kaybetme korkusu hep vardı. Bu proje desteklenmediyse korkudan desteklenmedi. Bugün buraya yüzlerce kadın davet ettim. Çoğu ‘Yanlış bir şey söylerim de işlerim engellenir’ diye korktu.”

İstediğimizi yapamadık

Çetiner de projenin yanlış anlaşıldığı belirterek, “Farklı algılamalar oldu. İstediğimizi yapamadık. Amacımız sokakta insanların birbirine sorduğu soruları, yaşadıkları korku ve endişeleri direk muhatabına özgürce sormalarıydı” dedi, “AK Parti İzmir İl Başkanlığı koltuğuna bir gün bir kadın oturabilecek mi” diye sorduğunu söyledi.
Semra Ulusoy, sığınma evinde bir süre kalan şiddet gören kadınlar için TOKİ’den konutla kadın bakanlığının kurulmasını istedi. Özgür Han ise, “Başbakan’a, ‘Çılgın projeler için bulduğu bütçeyi kadın, çocuk ve gençlerin sorunlarının çözümü için de bulabilecek mi’ diye sordum” dedi.

Sandıktan çıkan sorular öneriler

Toplantıya katılan kadınlar endişelerini, sorularını, önerilerini birer kağıda yazdı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a iletilmesi için sandığı attı. İşte sandıktan çıkanlar:
- Yaşam tarzı endişemiz var. Ak Parti’nin ülkemize getirdiği refahı görmekteyiz ama giyim kuşam, içmek, eğlenmek, hürriyetimizin yok olup olmayacağı konularında bizi aydınlatın?
- Madem İzmir’i bu kadar çok seviyorsunuz neden seçilmeden de yatırım yapmıyorsunuz?
- Kimi dinlenirken kimi eğlenmek istiyor, ses yasağı fazla radikal olmadı mı?
-  Vatandaşların adalete ve yargıya inancını geri getirebilecek misiniz?  Vatandaş ne yazık ki mağdur durumda.
-  Demokratik açılımla terör bitirilecek mi annelerin gözyaşları dinecek mi?
- Kadifekale’nin Atina akropol gibi ışıklandırılmasını, İzmir müzelerinin yeni baştan yapılmasını istiyoruz.
- Üniversite sınavlarındaki şifre şaibesine ne şekilde çözüm getirmeyi düşünüyorsunuz?
- Demokratikleşme adına neler yapıldı, neler yapılacak?
- Cem evlerine ihtiyaç var, bize yardımcı olun.
- İzmir neden betonlaşıyor, neden bu kadar az ağaç dikiliyor, neden tarihi eser binalarımıza sahip çıkılmıyor?
-  İzmir’de sinagoglar da, kiliseler de, camiler de kardeşken, neden bu şehrin dinine ve tarihine daha fazla yatırımlar yapılamıyor?
- Smyrna zamanında gazete bile yokken, dünyaya kendimizi tanıttık da şimdi tüm medya elimizin altındayken neden İzmir’i tanıtamıyoruz? -
- İktidarınız döneminde ve tekrar seçilirseniz, Türkiye’de kadınlara tanıdığınız hangi hak ve olay Türkiye demokrasi tarihe yön verecek?
- Kadın girişimcilere destek veren bir uygulama planınız var mı?  Şehrimizdeki korkuları yenmek için ne yapmak lazım?
- Kadınlarla ilgili projeniz ne olacak. Onların sorunlarına sadece başörtüsü ve etek boyuyla fark gözetmeden gerçekten eğileceğinizi söyleyebilir misiniz?
- Suç işlemedikleri tespit edilen örgüt mensupları dağdan inip aramıza karıştığı zaman kendimizi güvende hissedebilecek miyiz?”

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNAN HABERLER

      Sayfa Başı