Eğitim Haberleri

  35 milyon kitap geri dönecek

  Gülseven ÖZKAN
  11.11.2017 - 00:39 | Son Güncelleme:

  ÜNİVERSİTE sınav sistemindeki düzenlemelere ‘eski kitaba yeni kapak’ gibi alternatiflerle çözüm bulmaya çalışan yayıncıların yüzünü YÖK’ün son açıklaması güldürdü.

  Sosyal ve fen bilimlerinden soruların TYT’ye eklenmesiyle eskiden martta yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) kaynaklarının kullanılabilir hale geldiğini anlatan Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Kenan Kocatürk, “40 Türkçe, 40 matematik sorularına ek olarak sosyal ve fen bilimlerinden soruların eklenmesi olumlu bir adım. YGS kitapları artık satılabilir, kullanılabilir hale gelecek. Kitaplarımız, kitapçılarda bekliyordu. Böylece 100 milyon kitabın 30-35 milyonu tekrar kullanılabilecek. Satış kaybımız 2 milyardı, şimdi 500-600 milyonu kurtarmış olacağız” dedi.

  YENİ TYT EĞİTİM YAYINCILARINI RAHATLATIR

  Metin Özer (Sınav Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı)

  YÖK, toplumun taleplerine kulak verdi ve önerilen değişikliği yaptı. Birçok eğitim yayıncısı YGS fen ve sosyal bilimler kitaplarını depolarına almış veya hurdaya kaldırmıştı. Şimdi onların TYT için yeniden değerlendirilmesi mümkün. Bu, eğitim yayıncılarını büyük ölçüde rahatlatacak bir karar.

  ÖĞRENCİLER GÖNÜL RAHATLIĞIYLA YGS KİTAPLARINI KULLANABİLİR

  Osman Öztürk (Eğitim Yayıncıları ve Tedarikçileri Derneği Başkanı)

  TYT’ye sosyal ve fen bilimlerinin eklenmesiyle YGS ile benzer bir sınav ortaya çıktı. Öğrencilerimiz gönül rahatlığıyla YGS kitaplarını kullanabilir. Çünkü TYT, YGS gibi yoruma dayalı bir sınav olacak. Yayıncılar YGS kitaplarının kapaklarını TYT olarak değiştirip yayınlıyordu. Artık buna bile gerek kalmadı.

   

  Etiketler: YKS , gazetehaberleri
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı