Gündem Haberleri

GÜNDEM

  35 idamlık kurtuldu

  Hürriyet Haber
  25.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  KAMUOYUNU ikiye bölen Af Yasası, yıllardır idam kábusuyla yaşayan 64 mahkûm için ‘hayati’ önem taşıyor. Af yasası, idam dosyaları Meclis'te bekleyen 64 mahkumdan 35'ini kurtardı. Anayasal düzeni değiştirmek isteyen 29 kişi için ise umut bulunmuyor.

  Dosyası TBMM'de bekleyen 64 idam mahkumundan 35'inin idam cezaları mühebbete, dolayısıyla 30 yıl hapse çevriliyor. 10 yıllık indirimden sonra kalan cezalarını çekerek hapisten kurtulabilecekler. Aftan yararlanacak idamlıkların büyük bölümü, adam öldürme ve ırza geçme suçlarını içeriyor. İdam dosyaları Meclis'te bekleyenlerden 29 kişi ise af kapsamına girmiyor. TCK'nin 125 ve 146'nci maddelerindeki suçları işleyenler bu haktan yararlanamayacak. Devletin hakimiyeti ortadan kaldırmak ve Anayasal düzeni yıkmak suçunu işleyen bu kişilerin dosyası TBMM'de beklemeye devam edecek.

  TBMM, 16 yıldan beri idam cezalarını görüşmüyor ve idam cezası uygulanmıyor. Af kapsamına girmeyen 29 kişinin dosyaları beklemeye devam edecek. Başbakanlık, bir yazı ile TBMM'den aftan yararlananların dosyalarının iadesini isteyecek. Halen TBMM'ye sevki yapılmamış üç ünlü dosya bulunuyor. Diyarbakır DGM'de geçen yıl yargılanan ve idama mahkum edilen terör örgütü PKK'nin üst düzey yöneticisi Şemdin Sakık ve kardeşi Arif Sakık ile PKK lideri Abdullah Öcal'ın dosyaları, Meclis'e gönderilmedi. Ancak bu dosyalar, TBMM'de olsaydı da aftan yararlanamayacaktı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı