« Hürriyet.com.tr

34R5W

1 Nisan 2010, İstanbul; İstanbul’da sezon konserlerini sürdüren Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (BİFO), Mayıs ayı konserini Holst, Dvorák, Hindemith ve Ravel’e ayırdı. BİFO Mayıs konserinde günümüzün en başarılı viyolonsel sanatçılarından Anne Gastinel’e eşlik edecek.

Hürriyet Haber
X

 

BİFO’nun Ocak ayında piyasaya çıkan uluslararası albümünde bulunan Hindemith’in ‘’Carl Maria von Weber’in Temaları üzerine Senfonik Metamorfozlar’’ı ve albümü piyasaya sunan Onyx şirketinin web sitesinden bonus olarak indirilebilen Holst’un “Beni Mora”sının yanı sıra Ravel’in klasik başyapıtı Bolero’nun yer aldığı programda Gastinel, Dvorák’ın belleklere kazınmış ünlü Viyolonsel Konçertosu’nu seslendirecek. Konseri Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nın Sanat Yönetmeni ve Sürekli Şefi Sascha Goetzel yönetecek.

Program 12 Mayıs’ta Caddebostan Kültür Merkezi, 13 Mayıs’ta da Lütfi Kırdar’da seslendirilecek.

4 Önemli besteci bir arada

Program, klasik müzik tarihinde önemli bir yer edinmiş ve dönemlerinin en üretken isimleri arasında yer alan dört besteciyi bir araya getiriyor. Antonin Dvorák’ın Viyolonsel Konçertosu bugün viyolonsel repertuarının başyapıtlarından biri olarak kabul ediliyor.  Müzikalitesi yüksek pasajlar içeren yapıt, dünyanın en iyi viyolonsel sanatçılarının hemen hepsinin konser ve kayıtlarında önemli bir yere sahip.

Fransız besteci Ravel’in en ünlü eseri Bolero ise Rubinstein ve Ravel ortaklığının ilk ürünü olarak biliniyor. Dönemin öncü dans topluluğu ‘Bale Rus’ta dans etmiş ve sonra kendi topluluğunu oluşturmuş olan Ida Rubinstein’ın Ravel’e sipariş ettiği Bolero, sonrasında dans toplulukları için özgün bir yapıt haline geldi ve yıllardır beğeni ile izleniyor.

Konserin solisti Fransız çellist Anne Gastinel ise, klasik müzik dünyasının en heyecan uyandıran isimlerinden biri. İlk konserini 10 yaşında veren Gastinel, bugüne dek dünyanın önde gelen orkestraları ve şefleriyle birçok konserde solist olarak yer aldı.


BORUSAN İSTANBUL FİLARMONİ ORKESTRASI MAYIS AYI KONSERİ
 
Tarih:  12 Mayıs 2010
Yer:  Caddebostan Kültür Merkezi
Saat:  20.00
Tarih: 13 Mayıs 2010
Yer: Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı
Saat:  20.00

 

Kaynak:

Övünmek Gibi Olmasın Antepliyiz
Gaziantep'te En Çok Bu Fotoğrafı Sevdim
‘Lezzet'in Nobeli'ni Alınca Bize De Kilo Almak Düştü
Gaziantep'e Adını Yazdıran Üç İsim
Koşa Koşa Geldim
Dünya Gastronomi Kenti