Gündem Haberleri

GÜNDEM

  34 öğrencinin zehirlenmesine 2 gözaltı

  Ferah IŞIK- Ramazan ÇETİN/DENİZLİ, (DHA)
  09 Ekim 2007 - 13:04Son Güncelleme : 09 Ekim 2007 - 13:04

  DENİZLİ merkeze bağlı Akdere Köyü'nde dün şebeke suyundan içtikten sonra hastanelik olan Ali Bayram İlköğretim Okulu'nda okuyan 34 öğrencinin 3'ünün sağlık durumunun ciddiyetini korurken, 31'i ise taburcu edildi. Öğrencilerin zehirlenmelerine neden olan şebeke suyuna tarım ilacı karıştırdıkları iddiasıyla da çobanlık yapan kardeşler 30 yaşındaki R.T. ve M.T. gözaltına alındı.

  Zehirlenme olayının ortaya çıkmasından sonra harekete geçen jandarma, Akdere Köyü'nün bir kilometre dışında, içme suyu kaynağının yakınında keçi çobanlığı yapan R.T. ve M.T.'ın kaldıkları çadırda arama yaptı. Arama sırasında ‘Foldör’ adlı tarım ilacına ait 4 boş kutu bulundu. Bunun üzerine çoban kardeşler R.T. ve M.T. gözaltına alındı.

  Çoban kardeşlerin sorgulanması jandarmada sürerken, köyün içme suyu deposu tamamen boşaltıldı ve temizleme çalışmasına başlandı. 835 nüfuslu köyde iki gün süreyle su akmayacağı belirtildi. Akdere Köyü Muhtarı Muhammet Saraç'ın su içmemeleri konusunda anonsu ve köydekilerin büyük bölümünün oruçlu olması nedeniyle zehirlenme olayına rastlanmadığını belirten köylülerden Yücel Dağlı, suya zehir atanların yakalanmasını isterken, İbrahim Aydın da evlerine başka bir kaynaktan su taşıdıklarını söyledi.

  Denizli Valililiği'nden de olayla ilgili olarak yapılan açıklamada, şöyle denildi:

  “Su deposu bekçisi depodan farklı bir koku çıktığını farkederek bilgi verdiği köy muhtarı, durumu Uzunpınar Jandarma Karakol Komutanlığı'na ve Uzunpınar Aile Sağlığı Merkezi'ne bildirmiş. Jandarma ve İl Sağlık Müdürlüğü Çevre Sağlığı ekipleri tarafından köye gönderilen su kesilerek su deposu boşaltılmıştır. Çevre Sağlığı Ekipleri tarafından da altı değişik noktadan su örneği alınarak gerekli toksikolojik araştırmalar için Refik Saydam Hıfzısıhha Merkezi Başkanlığı'na gönderilmiştir. İl Sağlık Müdürlüğü ve jandarma tarafından gerekli sağlık ve emniyet tedbirleri alınmıştır.”

  Bu arada, Denizli ve Servergazi devlet hastanelerinde tedavileri devam eden öğrencilerden 3'ünün sağlık durumunun ciddi olduğu bildirilirken, 31 öğrenci ise taburcu edildi.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı