İZMİR HABERLERİ

ALİAĞA HABERLERİ

33 mesleğe daha yeterlilik belgesi zorunluluğu

DHA
05.10.2017 - 16:09Son Güncelleme :
DHA

ALİAĞA Ticaret Odası (ALTO) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Saka, Resmi Gazete'de yayımlanan tebliğ ile mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu gerektiren mesleklerin sayısının 48'den 81'e çıktığını ifade etti.

ALTO Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Saka, 26 Eylül 2017 tarihli ve 30192 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Mesleki Yeterlilik Kurumu Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Getirilen Mesleklere İlişkin Tebliğ ile 33 mesleğe daha mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu getirildiğini açıkladı. Böylece zorunlu meslek sayısının 48'den 81'e çıktığını ifade eden Adnan Saka, "Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın 2017/1 sıra numaralı tebliğinde yer alan 33 yeni meslekte de mesleki yeterlilik belgesi olmayan kişiler, tebliğin yayım tarihinden itibaren 12 ay sonra (25.09.2018 tarihinden sonra) çalıştırılmayacak. Genel hedef, 2018 yılı içinde 160'a çıkartılması, beş yıl içinde de 600 civarı meslek dalının bu zorunluluk kapsamına girmesidir. Bu tebliğ ile özellikle inşaat, metal ürünleri, otomotiv ve CNC alanlarını kapsayan meslekler de zorunluluk kapsamına girmiş oldu. TOBB tarafından kurulan ve Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından yetkilendirilen MEYBEM A.Ş tarafından düzenlenen mesleki yeterlilik belgesi sınavları, odamız işbirliği ile de ilçemizde gerçekleştirilmektedir. Belirtilen mesleklere mensup olan Aliağalı iş insanlarımız konu ile ilgili odamızdan kapsamlı bilgi alabilirler" dedi.

Tebliğde yer alan yeni eklenen meslekler arasında; bitim işlemleri operatörü, boyama operatörü, iplik bitim işleri operatörü, iplik eğirme operatörü, makine montajcısı (seviye 3), makine montajcısı (seviye 4), metal kesimci, metal kesim operatörü, metal levha işleme tezgah işçisi, metal levha işleme tezgah operatörü, motosiklet bakım onarımcısı, motor testçisi (seviye 4), motor testçisi (seviye 5), otomotiv boyacısı (seviye 3), otomotiv boyacısı (seviye 4), otomotiv boya onarımcısı, otomotiv kaportacısı (seviye 3), otomotiv kaportacısı (seviye 4), otomotiv montajcısı, otomotiv prototipçisi (seviye 4), otomotiv prototipçisi (seviye 5), otomotiv sac şekillendirmecisi (seviye 3), otomotiv sac şekillendirmecisi (seviye 4), otomotiv sac ve gövde kaynakçısı, ön iplik operatörü, ön terbiye operatörü, PVC doğrama montajcısı, refrakterci (seviye 3), refrakterci (seviye 4), NC/CNC takım tezgahları elektrik/elektronik servis görevlisi, NC/CNC takım tezgahları mekanik servis görevlisi, NC/CNC takım tezgahları uygulama ve servis görevlisi, tren makinisti olduğu bildirildi.

ALİAĞA (İzmir), (DHA)

FOTOĞRAFLI

 

 

 

 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Aliağa haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Aliağa haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde 33 mesleğe daha yeterlilik belgesi zorunluluğu haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
  13 Ekim 2017, Cuma
  • İmsak
   05:35
  • Guneş
   07:11
  • Öğle
   13:08
  • İkindi
   16:18
  • Akşam
   18:45
  • Yatsı
   20:10
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  İZMİR NÖBETÇİ ECZANELER
  Sorunapp.com'un katkılarıyla
  • Martım Eczanesi

   Aliağa
  Sayfa Başı