Gündem Haberleri

GÜNDEM

  33 erin ölümünde gariplikler var

  Hürriyet Haber
  10 Nisan 1998 - 00:00Son Güncelleme : 10 Nisan 1998 - 00:01

  Eski MİT'çi Mahir Kaynak, 1993'te 33 askerin şehit edilmesi olayının PKK'yla değil, barış istemeyenlerle ilgili olduğu iddiasını yineledi. Kaynak, ‘‘Türkiye, Apo'nun barış çağrısına da yanıt vermeyecektir’’ diye konuştu.

  MİT eski Daire Başkanlarından Prof. Mahir Kaynak, Bingöl'de 1993 yılında 33 erin şehit edilmesi olayının ardından, bunda bazı gariplikler olduğunu, barış istemeyenlerce bunun gerçekleştirildiğini kendisinin de söylediğini hatırlattı. Kaynak, ‘‘Şemdin Sakık başından beri farklı bir politika yürütüyordu. Apo ve Sakık aynı odak tarafından yönlendirilmiyorlardı’’ dedi.

  Kaynak, PKK'nın askeri açıdan başarı kazanmasının mümkün olmadığını, bu nedenle barış istediklerini söyledi. PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın ‘‘Parmaksız Zeki aslında 33 eri benim iradem dışında öldürdü, Yeşil'le ilişkiliydi’’ şeklindeki sözlerini hatırlatan Kaynak, şunları söyledi:

  ‘‘Ben de buna benzer şeyler söylemiştim. Bu nedenle Hergün Gazetesi'yle mahkemelik olmuştum. Bingöl'de PKK yoktur. Orası PKK'nın örgütlendiği bir yer değildir. Burada 33 kişi öldürülmüştü. Saldıran 150 kişinin izi bile bulunamadı. Askerleri saat 18.00'de esir almışlardı. Dolaştıra dolaştıra sabaha karşı saat 03.00'de infaz ettiler. Çünkü askerlerin gelmeyeceğinden emindiler. Bunu Diyarbakır'da yapamazlardı. Şöyle düşündüler, ‘Bunları nasıl olsa kurtarmaya gelmezler'. Yani bu olayda birçok gariplikler oldu. PKK ile ateşkesi istemeyen bir güç olduğunu biliyorum. Ben o zaman bunu Almanların üzerine yıkmıştım. Çok üzerime gelmişlerdi. Çünkü içeridekilerle ilgili o kadar kolay yorum yapamıyorsunuz.’’

  APO’YA YANIT VERİLMEZ

  Türkiye'nin Öcalan'a ‘‘eşkıya’’ diyerek barış çağrısına yanıt vermeyeceğini ifade eden Kaynak, PKK'nın askeri açıdan mağlup olmasına rağmen TSK'nın mevcudiyetinin hâlâ orada korunduğuna dikkat çekti. Kaynak, Kürtlerin federasyon veya ayrı bir devlet kurma isteminin de olmadığını bildirdi. Kaynak, Türkiye'nin Öcalan'ın barış çağrısına yanıt vermeyeceğini ifade ederek, bu konuda Türk iç politikası nedeniyle bir çözümsüzlük yaşandığını vurguladı. Kaynak, şunları söyledi:

  ‘‘Pusuda Tansu Çiller cephesi bekliyor. Çözüm için adım atılsa, 'Türkiye'yi Apo'ya satıyorlar' diye kıyameti koparır. ANAP böyle bir adım atmaya cesaret edemez. ’’


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı