ANKARA HABERLERİ

3247 yıllık baraj taş gibi

Hürriyet Haber
09.10.2007 - 00:00Son Güncelleme : 08.10.2007 - 22:17

Alacahöyük Antik Kenti’nde 32 asırlık Hitit Barajı, yüzyıllar sonra yeniden tarım alanlarının sulanmasında kullanılıyor.

YEREL HABERLER ANKARA

Hürriyet Haber

HİTİTLERE başkentlik eden coğrafyanın içindeki üç yerleşim yeri olarak bilinen Alacahöyük’teki arkeolojik çalışmaların başkanlığını yapan Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi (DTCF) Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aykut Çınaroğlu, Hitit Barajı’yla ilgili ilk araştırmaların ve yüzey incelemelerinin 1907 yılında gerçekleştirildiğini anımsattı. Sistemli kazılara ise 1936 yılında Büyük Önder Atatürk’ün talimatıyla başlanıldığını ifade eden Çınaroğlu, Alacahöyük’te daha önce bataklık bir halde olan Hitit Barajı’nın yapılan kazı çalışmalarıyla 2003 yılında işlevselliğinin tespit edildiğini bildirdi.

TABLETLERDEN BİLGİ

Prof. Dr. Aykut Çınaroğlu, baraj konusunda Hititlere ait tabletlerden bilgi edindiklerini belirterek, söz konusu barajın Hitit Kralı IV. Tudhalia tarafından Tanrıça Hepat’a atfen yapıldığını kaydetti. Prof. Dr. Aykut Çınaroğlu, Hititlerin Anadolu’da MÖ 1200’lü yıllarda yaşanan kuraklık üzerine MÖ 1240 yılında Orta Anadolu’da 11 ile 13 baraj inşa ettirdiğini belirterek, "Bu barajlardan Alacahöyük’teki hariç hepsi işlevini yitirdi. Alacahöyük’teki baraj ise kaynak suyu gövdesi içinden çıktığı için bu su, günümüze kadar akmaya devam etmiştir" dedi.

ÇİMENTO YERİNE KİL KULLANMIŞLAR


BarajIn taş dolgu setinin bugünkü barajların yapım tekniği ile aynı olduğuna işaret eden Prof. Dr. Çınaroğlu, ancak Hititlerin barajın gövdesindeki kaya dolgusunda çimento yerine kil kullandıklarını kaydetti. Çınaroğlu, Hititler döneminde barajın içme ve sulama suyu olarak kullanıldığını anlattı.

3247 YIL SONRA

Prof. Dr. Aykut Çınaroğlu, "Antik çağda, bu barajdan içme suyu olarak kullanılacak su, bir havuzda toplanmış. Havuzdan da filtrelerle temizlenip arıtıldıktan sonra, 2 kilometre uzaklıktaki kent merkezine götürülmüş" diye konuştu. Prof. Dr. Çınaroğlu, "Baraj 3247 yıl sonra ilk kez antik bir baraj asıl işlevini yürütüyor" diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde 3247 yıllık baraj taş gibi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Eylül 2017, Çarşamba
  • İmsak
   04:47
  • Guneş
   06:26
  • Öğle
   12:53
  • İkindi
   16:20
  • Akşam
   18:58
  • Yatsı
   20:26
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı