Gündem Haberleri

GÜNDEM

  32 yıllık protesto çadırı söküldü

  Hürriyet Haber
  13.09.2013 - 19:12 | Son Güncelleme:

  ABD’de Concepsion Picciotto isimli kadın aktivitistin, başkanlık konutu Beyaz Saray’ın karşısında kar, kış, soğuk sıcak demeden 32 yıldır eylem yaptığı protesto çadırının kısa süreliğine toplanması tepki çekti.

  77 yaşındaki Picciotto, 1981 tarihinden beri hemen her gün Beyaz Saray’ın karşısındaki Lafayette Parkı’nda nükleer silahları ve Amerikan hükümetini protesto ediyordu. Ronald Reagan, George Bush, Bill Clinton, George W. Bush ve Barack Obama’nın başkanlıklarını gören Picciotta, dayak yemesine, gözaltına alınmasına, gaz yemesine rağmen çadırını hiç kapatmadı. Ancak önceki gün yemek yemek, radyo dinlemek için nöbeti bırakıp kısa süreliğine evine gidince polis sabahın erken saatinde çadırını topladı.

  32 yıllık protesto çadırı söküldü


  Picciotta, aslında çadırını bir adama teslim etmişti ancak o da post-travmatik stres bozukluğu yüzünden kendini kötü hissedince çadırı bırakıp gitti. Protesto alanın terk edildiğini düşünen polis de “fırsattan istifade” çadırı ve içindeki eşyaları toplayarak depoya kaldırdı.

  Yılların eylemcisi Picciotto, sabah 06.00 sularında çadırının söküldüğü haberini aldı ve öğlen olmadan çadırın söküldüğü haberi hızlıca yayıldı.

  Çadırın sökülmesi turistlerin de aralarında olduğu birçok kişi polisi protesto edildi. Amerikan Kongresi’nde delege olan Eleanor Holmes Norton’ın devreye girmesiyle polis çadırı 15.00 sularında tekrar yerleştirdi.

  ABD modern tarihinin bir parçası olan çadırını yeniden aynı yere kurduran Picciotto, “Gerçekten çok üzüldüm, şoke oldum. Çünkü bu çadıra bugün daha fazla ihtiyacımız var” dedi.

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı