Eğitim Haberleri

  32 yıl sonra üniversiteye döndü

  DHA
  08.06.2013 - 13:27 | Son Güncelleme:

  İzmir’de yaşayan 56 yaşındaki Hasan Özdemir, 1979’da ara vermek zorunda kaldığı üniversiteye geri döndü. Özdemir, hem okuduğu fakültenin kantininde çalışıyor hem de eğitimine devam ediyor.

  İzmir’in Ödemiş İlçesi’nde çiftçilik yapan 56 yaşındaki Hasan Özdemir, 1979 yılında ara vermek zorunda kaldığı Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Eğitim Fakültesi Orta Öğretim Matematik Öğretmenliği bölümüne iki yıl önce çıkan afla döndü. Fakültenin kantininde de işe başlayan Özdemir, aynı zamanda sıra arkadaşı olan öğrencilere hizmet verip, ardından kendi derslerine çalışıyor.
  Evli ve üç çocuk babası Hasan Özdemir, 1979 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Fakültesi Orta Öğretim Matematik Öğretmenliği bölümünü kazanıp kayıt yaptırdı. Bazı nedenlerle aynı yıl okulunu bırakmak zorunda kaldı. Özdemir, 32 yıl ara verdiği eğitimine, iki yıl önce, çıkan aftan yararlanarak döndü. Maddi imkanlarının kısıtlı olması nedeniyle yaptığı başvuru sonrasında, öğrenim gördüğü Buca Eğitim Fakültesi’nin kantininde de işe başladı. İkinci sınıfta okuyan Özdemir, kantindeki öğrenci arkadaşlarının kalktığı masaları temizledikten sonra, kendi kitaplarının bulunduğu masada derslerine çalışıyor. Bununla da yetinmiyor, öğrenci olan kızı ve küçük oğlu ile çalışan büyük oğluyla birlikte yaşadıkları İzmir’deki evlerinin geçimini sağlamak için, hafta sonu da memleketi Ödemiş’e dönerek çiftçilik yapıyor.

  “Görev verirlerse her yere giderim”

  Hasan Özdemir’in eğitim azmine, çocuğu yaşındaki öğrenci arkadaşlarının yanı sıra hocaları ve Dekan Prof. Dr. Süleyman Başlar da gıpta ediyor. Özdemir ise “Okumayı çok seviyorum. Af çıkmadan önce de bulduğum her kitabı, gazeteyi küçük ilanlarına varıncaya kadar okuyordum. Af fırsat oldu ve çok sevdiğim matematiği öğrenmek, çocuklara öğretmek için çalışıyorum. Bilgiyle donanarak, mezun olup aktaracak seviyeye geldiğimde, devlet görev verirse, yurdumun her yeri benim için aynı, her yere giderim” dedi. Hasan Özdemir, en büyük keyfinin, İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde tam burslu olarak Muhasebe-Vergi Uygulamaları bölümünde okuyan kızı ve Ticaret Meslek Lisesi öğrencisi oğluyla evde ders çalışmak olduğunu da dile getirdi.
  Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Süleyman Başlar, öğrencilerinden Hasan Özdemir’in 56 yaşında olmasına rağmen üniversitede okumasının, hatta çalışarak okumasının, tam bir azim ve fedakarlık örneği olduğunu söyledi. Prof. Dr. Başlar, Özdemir’in azminin diğer öğrenciler için muhteşem bir örnek olduğunu dile getirdi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı