Ege Haberleri

EGE

  32 yıl önceki gibi

  Hürriyet Haber
  06 Mayıs 2000 - 00:00Son Güncelleme : 06 Mayıs 2000 - 00:01

  Bodrumlu 71 yaşındaki İkbal Özkeskin, doğduğu Yunanistan'ın İstanköy Adası'nı 32 yıl sonra ziyaret edebildi, dostlarıyla hasret giderdi.

  BODRUM'a akraba ziyaretine geldiği 1955'te tanıştığı terzi İbrahim Özkeskin'le evlenip yerleşen İkbal Özkeskin, iki çocuğunu dönemin sağlık koşulları nedeniyle doğup büyüdüğü İstanköy (Kos) Adası'nda dünyaya getirdi. Özkeskin'in çocukları Zeki ve Murat'la, komşuları olan, Kos Kaymakamı Vasilis Ksipolitas'ın eşi Vasso Ksipolitas yakından ilgilendi.

  Güçlükler kalktı

  İKBAL Özkeskin Türkiye ile Yunanistan arasındaki ilişkilerin gerginleşmesi, vize güçlükleri gibi nedenlerle tam 32 yıl doğduğu toprakları ziyaret edemedi. İki ülke arasında esen barış rüzgarlarıyla, 71 yaşındaki İkbal Özkeskin doğduğu toprakları ziyaret etti.

  YAŞLI kadın, 1947'de ölen kardeşi Mehmet ile son nefeslerinde bile yanlarında olamadığı 1967'de ölen babası Murat ve 1987'de ölen kardeşi Ahmet Burunaki'nin mezarını ziyaret etti, gözyaşlarına boğuldu.

  ANILARINI TAZELEDİ

  İSTANKÖYLÜ İkbal Özkeskin, adanın Türkler'in çoğunlukta yaşadığı Germe Köyü'nde (Platanio) 1929'da doğdu. Hasretini hep yüreğine gömen İkbal Özdemir'i, yıllar sonra İstanköy'ü ilk ziyaretinde Kos kaymakamı Vasilis Ksipolitas ile eşi Vasso Ksipolitas bir dakika bile yalnız bırakmadı.

  KAYMAKAM Vasilis Ksipolitas, İkbal Özdemir ve ailesinin, aile dostları olduğunu söyleyerek, ‘‘Bizim Türk dostlarımızla aramız yüzyıllardan beri çok iyi. Bu yüzden eşim Vasso, İkbal Hanım rahatsızlandığında çocuklarına baktı, annelik yaptı. Dostluğumuz 32 yıl geçmesine rağmen ilk günkü gibi devam ediyor’’ dedi.

  İKBAL Özdemir son aylarda sağlamlaşan dostluk köprüsünden geçip, doğduğu topraklara gelmenin mutluluğunu yaşadığını söyledi, ‘‘Akrabalarımı ve Yunanlı dostlarımı gördüm. Bizim dostluğumuzu çocuklarımız da sürdürecek’’ dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı