Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

32 rakip birden

2020 Olimpiyatları’nı Tokyo’ya kaptıran İstanbul, Euro 2020’ye de aday oldu ama...

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Toplam 13 ülkede gerçekleşecek olan 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası için İspanya’dan Kazakistan’a kadar çok sayıda ülke başvuruda bulundu. Sunum dosyaları ise, 25 Nisan 2014’te teslim edilecek.

AVRUPA Futbol Federasyonları Birliği (UEFA), toplam 13 ülkede düzenlenecek olan 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası için 32 ülkenin yarışacağını açıkladı. Hırvatistan’ın Dubrovnik kentinde yapılan UEFA İcra Komitesi toplantısında, Euro 2020’ye ev sahipliği yapmak için mücadele edecek 32 ulusal futbol federasyonu belirlendi.
UEFA Başkanı Michel Platini, adaylık aşamasında gösterilen yoğun ilginin kendilerini çok gururlandırdığını belirterek, “Üyelerimizin yarısından fazlası (54 üye bulunuyor) Euro 2020’ye ev sahipliği yapmak için başvuruda bulundu. Finaller, tüm Avrupa kıtasındaki futbol için büyük bir kutlama olacak ve 60. Avrupa Futbol Şampiyonası çok özel geçecek” diye konuştu.

KARAR 25 EYLÜL 2014’TE VERİLECEK

Ocak ayında İsviçre’nin Nyon kentinde yapı-lan UEFA İcra Komitesi toplantısında, ‘Avrupa için Avrupa Futbol Şampiyonası’ prensibi doğrultusunda Euro 2020’ye, 13 ülkenin ev sahipliği yapmasına karar verilmişti. Ülkelerden 12’si, üç ‘grup maçı’ bir de son 16 ya da çeyrek final maçı olmak üzere bir ‘eleme usulü maça’ (standart paket) ev sahipliği yaparken, bir ülkede de yarı finaller ve final maçı oynanacak.
Aday federasyonlar, hem standart paket hem de yarı finaller ve final maçı paketi için sunumlarını hazırlayabilecek. Federasyonlar, her iki paket için aynı kenti aday gösterebilecek. Sunum dosyaları, 25 Nisan 2014’te teslim edilecek. Euro 2020’ye ev sahipliği yapacak ülkeler, 25 Eylül 2014’te açıklanacak.

Çılgın yüzücü İstanbul’a geliyor

ÜZERİNDE dalış elbisesi veya koruma olmadan Cebelitarık ile Bering Boğazı’ndaki dondurucu soğukta buzullar ve balinalar arasında yüzerek kıta geçen Arjantinli yüzücü Matias Ola İstanbul’a geliyor. 21 yıldır yüzme sporu ile uğraşan ve amacı uğruna Arjantin’den Rusya’ya kadar farklı iklimlerde yüzen Ola, 2 Ekim’de Emirgan İskelesi’nden Kanlıca İskelesi’ne yüzerek geçecek ve bu yüzüşü ile Avrupa-Asya etabını tamamlamış olacak.

İşte aday ülkeler ve şehirleri

Ermenistan (Erivan)
Azerbaycan (Bakü)
Belarus (Minsk)
Belçika (Brüksel)
Bulgaristan (Sofya)
Hırvatistan (Zagreb)
Çek Cum. (Prag)
Danimarka (Kopenhag)
İngiltere (Londra)
Finlandiya (Helsinki)
Fransa (Lyon)
Makedonya (Üsküp)
Almanya (Münih)
Yunanistan (Atina)
Macaristan (Budapeşte)
İsrail (Kudüs)
İtalya (Roma, Milano)
Kazakistan (Astana)
Hollanda (Amsterdam)
Polonya (Varşova, Chorzow)
Portekiz (Lizbon, Porto)
İrlanda Cum. (Dublin)
Romanya (Bükreş)
Rusya (St.Petersburg)
İskoçya (Glasgow)
Sırbistan (Belgrad)
İspanya (Madrid, Barcelona, Bilbao, Valencia)
İsveç (Solna)
İsviçre (Basel)
TÜRKİYE (İSTANBUL)
Ukrayna (Kiev, Donetsk)
Galler (Cardiff)

Kadıköy Ticaret gururlandırdı

TÜRKİYE Okul Sporları Federasyonu, Raymond Defever Trophy Ödülü’nü aldı. Futbolda İstanbul ve dünya şampiyonluğunu alan Kadıköy Ticaret Meslek Lisesi öğretmeni ve F.Bahçe U-19 Takımı hocası Semih Özün, “İstanbul ve dünya şampiyonu olduk. Bu ödülün de gururunu yaşıyoruz” dedi.Bunları da Beğenebilirsiniz