32 milyon YTL’yi iade edin Uzan’ın yatı sizde kalsın

Çiğdem TOKER-Ateş YALAZAN/ANKARA
27.01.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

Uzanların Frequency yatını Aralık 2004’deki ihalede 32 milyon YTL’ye alan şirket Finesse Management, yatın hálá kendi üzerlerine tescil edilmediğini bildirerek, TMSF’den parasını geri istedi. Şirket, üç gün önce TMSF’ye yazı göndererek, yatın güvenlik ve bakımı için çalıştırdıkları personeli tahliye edeceklerini ve yat güvenliğinin TMSF’ye geçeceğini bildirdi.

MALVARLIKLARINA el konulmadan önce, Uzanlar’a ait olan Frequency adlı yatı, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nun (TMSF) açtığı ihaleden 32 milyon YTL vererek satın alan Finesse Managemenet Ltd. adlı şirket, yatın tescilinin hálá kendi üzerlerine yapılmadığı gerekçesiyle TMSF’den parasını geri istedi. Şirket, avukatları Gökmen Başpınar ve Özgür Kaplan aracılığıyla, 24 Ocak 2006’da TMSF’ye bir dilekçe göndererek, TMSF’nin 28 Haziran 2005 tarihine kadar yatı şirket adına tescil edeceklerine dair taahhüdüne uymadığını bildirdi.

ORTAK HESAP VAR:

Finesse Management, TMSF ile şirketin Ziraat Bankası Gayrettepe Şubesi’nde ortak olarak açtırılan hesapta bloke edilen 32 milyon YTL’nin işlemiş her türlü faiziyle birlikte iadesini istedi. Frequency yatı ihalesinde en yüksek teklifi veren Finesse Management ayrıca, güvenlik ve bakımı için ihale tarihi olan Aralık 2004’den bu yana yatta bir grup personeli istihdam ettiğini belirterek, 31 Ocak 2006’dan itibaren bu personeli tahliye edeceğini bildirdi. 31 Ocak 2006’dan itibaren yatın güvenlik ve bakımından kendilerinin sorumlu olmayacağını bilderen Finesse Management, bu sorumluğunun TMSF’ye geçeceği uyarısında bulundu.

TMSF’NİN DAVASI BİTEMEDİ:

TMSF Başkanı Ahmet Ertürk, bundan altı ay önce, sattıkları bu yatı teslim edemediklerini açıklamış ve "Uzan Ailesi bu yatlar için Cayman Adaları’nda görünen bir Ürdünlü’ye muvazaalı olarak ipotek koydurmuş. Biz de dava açtık" demişti. Cayman Adaları gemi sicilinde 732377 resmi no’yla kayıtlı olan Frequency, halen 64 hisse olarak Wisteria Bay Ltd adlı British Virgin Island şirketine kayıtlı görünüyor. Hürriyet’te dün sürmanşetten yayımlanan haberde yayımlanan Cem Uzan ile Ali Cenk Türkkan arasındaki telefon kaydında, Cayman Adaları’ndaki bu sicilin Wisteria Bay Ltd. adına Uzan tarafından muvazaalı olarak yaptırıldığı açıkça anlaşılıyor.

İPOTEKLERİ KALDIRACAKTI:

TMSF, yatı alan Finesse Management’e bu yatı Wisteria Bay Ltd adından terkin ettireceğini resmen taahhüt etti. TMSF, üzerindeki ipotek şerhlerini kaldırdıktan sonra bu yatı en yüksek teklifi veren Finesse adına tescil ettireceğini de yine şirkete 28 Haziran 2005’de bildirdi. Ancak bu davanın TMSF’nin şirkete taahhüt ettiği sürelerde sonuçlanmaması üzerine Fon taahhüdünü yerine getiremedi.

Uluslararası sularda dolaşamıyor

TMSF
Başkanı Ahmet Ertürk, Frequency ve Airwaves adlı iki yat üzerinde, "Uzanlar bir Ürdünlü’ye de bunun üzerinde sanki alacağı varmış gibi ipotek tesis ettirdiklerini" söylemişti. Yaptıkları araştırmada, Cem Uzan ile Ürdünlü arasındaki muvazaa bağlantısını saptadıklarını belirten Ertürk, Cayman’daki mahkemeye bu yatların Uzanlan’a ait olduğu çeşitli dokümanlar ve yazışmalarla belgelendiğini aktarmıştı. İki yatın da Marmaris’teki Netzel marinasında demirli olduğunu kaydeden Ertürk, "Bu ipotek ve dava yüzünden yatlar uluslararası sularda dolaşamaz. Davanın bitmesi bekleniyor" demişti.

31 Ocak’tan sonra yat size geçecek

Finesse Management, TMSF’ye gönderdiği yazıda, 32 milyon YTL’lik bedelin kendisine iadesine ilişkin talebini, şu gerekçelere dayandırdı:

TMSF, yatın tescilini şirketimiz adına yaptıramadığı takdirde, ihale bedelinin işlemiş faiziyle birlikte 28 Haziran 2005 tarihinden sonra müvekkil şirkete ödemeyi taahhüt etti.

TMSF’nin bu taahhüdü, 13 Aralık 2004 ve 21 Aralık 2004 tarihli belgelerinde yer aldı. Ancak bu taahhüd yerine getirilmediği için, işlemiş faiz, ihale sebebiyle müvekkil şirketimizin yapmış olduğu hukuki mali her türlü masraf talep hakları saklı kalmak kaydıyla Ziraat Bankası Gayrettepe şubesi nezdined bulunan ihale bedelenini, fiili ödeme tarihine kadar işlemiş faiziyle birlikte müvekkil şirkete iade edilmesi gerekmektedir.

Teknenin güvenliği ve donanımı amacıyla müvekkil şirket tarafından istihdam edilen tüm personelin 31 Ocak 2006 tarihi itibariyle tekneden ayrılacağını, bugüne kadar müvekkil şirket tarafından karşılanmış olan marina ve diğer masrafların da aynı tarih itibariyle yapılmayacağını, gerekli güvenlik ve donanımın 31 Ocak 2005 tarihinden sonra kurumunuza TMSF’ye ait olduğunu, bu tarihten sonra müvekkil şirketin herhangi bir sorumluluk kabul etmeyeceğini bilgilerinize sunarız.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı