32 işadamı 200 milyon dolar yatırdı Malatya Park, 1800 iş kapısı açtı

Hürriyet Haber
15 Kasım 2009 - 00:00Son Güncelleme : 15 Kasım 2009 - 02:17

Malatyalı 32 işadamının bir araya gelerek kurduğu, Malatya Girişim Grubu’nun (MGG), alışveriş merkezi, otel, hastane ve 200 lüks konut yapımını içeren yatırımlarından ‘Malatya Park Alışveriş ve Yaşam Merkezi’nin alışveriş merkezi bölümü açıldı.

Başbakan Tayyip Erdoğan, “Günümüzde ülkemizin kalkınması için işadamlarına büyük sorumluluklar düşüyor. Malatya Girişim Grubu da Malatya’ya 200 milyon doların üzerinde bir yatırım yaparak 1800 kişiye iş imkanı yarattı” dedi.

Doğu’ya ‘mixed-used’ madeli

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin ilk tek çatı altında yapılan çok fonksiyonlu (mixed-used) projesi olma özelliğini taşıyan Malatyapark’ın açılışına katılan Başbakan Tayyip Erdoğan, Malatyalı 32 işadamından oluşan Malatya Girişim Grubu’nun Türkiye için örnek oluşum olduğunu söyledi. Alışveriş merkezi kısmı faaliyete geçen projenin 5 yıldızlı otel, tam donanımlı özel hastane ve 200 dairelik lüks konut kısmı daha sonra yapılacak. Alışveriş merkezinde 158 mağazanın hizmet vereceğine işaret eden yetkililer, toplam brüt inşaat alanın 113 bin 442 metre kare kiralanabilir alanın ise 50 bin 940 metre kare olduğunu kaydetti. Malatya’nın merkezinde konumlandırılan MalatyaPark Alışveriş ve Yaşam Merkezi’ne, ana arter üzerinde bulunması nedeniyle erişim kolaylığı bulunduğuna dikkat çekildi. Yılda yaklaşık 13 milyon ziyaretçiye hizmet vermeyi hedefleyen merkez, mağaza karması, eğlence kompleksleri ve çağdaş mimarisi ile çevre iller için de cazibe merkezi olmayı hedefliyor.

Yüzde 90 doluluk

Yönetim ve kiralama hizmeti, gayrimenkul hizmetleri ve finansal yönetim firması Jones Lang LaSalle Türkiye tarafından gerçekleştirilen MalatyaPark, yüzde 90 doluluk oranına ulaşarak sektöründe önemli bir başarıya da imza atmış oldu. Malatya Girişim Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Erman Ilıcak, şunları söyledi: “32 ortaklı yapımız artık 158 ortak ve 1800 çalışma arkadaşımızla birlikte büyüdü. Dünya perakende sektörü nasıl küçüleceğini düşünürken bize ve Malatya’ya inanan 158 perakendeciye teşekkür ederim. MGG olarak şehrimize yatırım yapmaya hız kesmeden devam edeceğiz.”

40 şirketin sahibi ortak

MALATYALI 32 işadamının 2004’de bir araya gelerek kurduğu bir anonim şirket olan Malatya Girişim Grubunda, tekstil, otomotiv, turizm, ihracat alanlarında faaliyet gösteren 40’a yakın şirketin sahipleri yer alıyor. Bu işadamları şu isimlerden oluşuyor: Erman Ilıcak, Adnan Başdemir, Osman Yurdakul, Ömer Yurdakul, Cemal Kırıcı, Remzi Kırıcı, Mehmet Kavuk, M. Ali Kavuk, Şahin Kavuk, Abdullah Kavuk, Salim Ilıcak, Tevfik Ilıcak, Bayram Kırıcı, İsmet Sadık Ilıcak, Fatih Ilıcak, Mehmet Faik Ilıcak, Tümer Ilıcak, Sadullah Ilıcak, Hafız Mevlüt Ilıcak, Ali Nuri Ilıcak, Hamit Ilıcak, Ahmet Ilıcak, Yalçın Geyik, Ali Taner, Bahattin Doğan, Süleyman Doğan, M.Selim Doğan, Yiğitcan Koçyiğit, Pelin Koçyiğit, Seda Koçyiğit, Ali Koçyiğit, Mustafa Başdemir ve Azmi Özhan.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı