« Hürriyet.com.tr
MENÜ

"32 dakikada 51 gol yedik"

Rusya’nın Chelyabinsk kentinde düzenlenen Avrupa 19 Yaş Altı Genç Kızlar Sutopu Şampiyonası’nda mücadele eden milli takımımızdan ilginç haberler geliyor. Millilerimiz, ev sahibi Rusya ile oynadıkları karşılaşmada tam 51 gol yerken, takımımızın antrenörlüğünü yapan Mustafa Akkaş, “Bu skor normal, büyütülecek bir şey yok” dedi.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Avrupa 19 Yaş Altı Genç Kızlar Sutopu Şampiyonası, Rusya’nın Chelyabinsk kentinde devam ediyor. Şampiyonada B Grubu’nda mücadele eden milli takımımız, Pazar günü oynadığı ilk maçta büyük bir şok yaşadı. Ev sahibi Rusya ile karşılaşan gençlerimiz, havuzdan 51-1 yenik ayrıldı. Bu karşılaşma, en farklı skorla biten maçlardan biri olarak dünya sutopu tarihine geçti. Maçta milli takımımızın tek golünü Kübra Kuş kaydetti.

20 metreye 30 metre ebatlarındaki havuzlarda oynanan sutopu maçları, 8’er dakikalık 4 devre üzerinden yapılıyor. 32 dakikalık Rusya-Türkiye karşılaşmasında ortalama 37 saniyede 1 gol atılırken, milli takımımız  37.6 saniyede 1 gol yedi.

19 Yaş Altı Genç Kız Milli Takımımız, şampiyonada oynadığı diğer maçlarda, Büyük Britanya’ya 18-3, İtalya’ya 22-0, Ukrayna’ya da 12-9 mağlup oldu.

Konu ile ilgili olarak Sports Tv’nin sorularını yanıtlayan Milli takımımızın antrenörü Mustafa Akkaş, 4 maçta 103 gol yediğimiz Avrupa Şampiyonası’nda alınan yenilgilerin büyütülmemesi gerektiğini söyledi.  Şampiyonaya genç bir takımla katıldıklarını ve öncelikli amaçlarının sporculara deneyim kazandırmak olduğunu belirten Akkaş, şunları söyledi:

“Bizim bu turnuvada olmamızın sebebi, gelecek sene Avrupa Şampiyonası’nda oynayacak milli takımımıza tecrübe kazandırmaktı. Skor 20 olmuş, 30 olmuş, 50 olmuş önemli değil. Bakın biz Avrupa Birinci Ligi’nde oynuyoruz, Avrupa B’de değiliz. Bazı ülkeler buraya hiç katılamıyorlar bile. Bizim takımımız 1994 ve 1996 doğumlu gençlerden oluşuyor. Rusya ise 1993 doğumlu oyunculardan kurulu, maksimum bir ya da iki tane 1994’lü oyuncuları var. En önemlisi de Avrupa Şampiyonluğu deneyimi yaşamışlar. Biz seneye yine bu takımla oynayacağız. Seneye bu şampiyona Rusya’da bile olsa, bu skorları yapamayacaklar. Siz bizi gelecek sene görün. Bizim için önemli olan burada İstiklal Marşımızı dinletmek, Türk Bayrağı’nı göndere çektirmek. Skor sonuncu plan. Bütün oyuncularımız şerefiyle yarıştı.”

 


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler