Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

32/4’teki kareye bak kareye

<B>ENERJİ </B>ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı bünyesinde sürdürülmekte olan operasyonun tutuklu sanığı müteahhit<B> İbrahim Selçuk’</B>a ait Uğur Mumcu Caddesi 32/4’ün konuklarının kimler olduğunu soran, Radikal yazarı <B>Murat Yetkin’</B>in merakını gideren bir yetkili henüz çıkmadı.

Belki biz, bir sonbahar gecesinde, 32/4’te kurulan okey masası etrafında dönen bir öykü ile Yetkin’e yardımcı olabiliriz.

32/4’ün gece yarısı konuğu okeycilerin sohbetinden, buraya, bir kamu bankasının Gaziosmanpaşa’daki lokalinde yedikleri yemeğin ardından geldikleri anlaşılıyor.

Bankanın yöneticisinin de bulunduğu yemek davetinin sahibi ise bir AKP yöneticisi.

ÖNCE YEME İÇME SONRA OKEY

Doğal olarak ev sahibi bankacının, hesabı AKP yöneticisine ödetme kabalığı gösterdiğini hiç tahmin etmiyoruz.

Allah’tan devir AKP devri; Petrus şarapları içilemeyeceğinden hesap da kabarık çıkmamış olsa gerek.

Okey sohbetinden, 23.00’e kadar süren yemekte iş konularının ele alındığı da öğreniliyor; ama bu bölümü geçiyoruz.

Yemekte kimlerin bulunduğu merak konusu olduysa, giderelim.

Hemen hemen tüm konuklar yemekten 32/4’e geçtiklerinden, iki tarafın da listesi aynı gibi.

Yemeğin ev sahibi ile davet sahibine ilaveten, enerji operasyonunun sanıkları Enerji Üretim A.Ş’nin Genel Müdürvekili Önder Piyade ile yardımcısı Servet Üst, operasyonda adı sık sık anılan AKP Ağrı Milletvekili Cemal Kaya, eski Ağrı Milletvekili Celal Esin (yemekte yok) operasyonun tutuklu müteahhitleri İbrahim Selçuk ve Muzaffer Nasıroğlu.

Bu kalabalıktan en iyi okey karesi nasıl çıkar, sorusunu da yanıtsız bırakmayalım:

Önder Piyade (halen tutuklu), Servet Üst (halen tutuklu), İbrahim Selçuk (Üst’ün ‘Sayın Bakanım’ diye hitap ettiği meteahhit, halen tutuklu).

Ya dördüncü isim; hadi artık onun da adını verelim: AKP Genel Sekreteri İdris Naim Şahin.

Okeyin boşuna oynandığını da düşünmeyin; ama o kadar da önemli değil; ortada sadece bir iki milyar lirayı bulan Vakko marka kıyafetler var.

MİR BEY RAHATLATTI...

Enerji operasyonuna takılanlar bugünlerde bazı şeyleri pek anımsayamıyorlar.

Belki kendisine ulaşmayı başaramadığımız İdris Bey de bu kareyi anımsayamayacak; ama kaynak çok yakınından.

Daha da önemlisi; yukarıda Allah var ve o her şeyi görüyor.

Bu arada AKP’nin iki numaralı ismi Dengir Mir Fırat da operasyonda adı kullanılan bir siyasetçi ve bundan çok rahatsız.

Murat Yetkin’in cumartesi günkü yazısından anlıyoruz ki, Fırat, 32/4’e bir kez akşam yemeği için konuk olmuş ve ev sahibinin İbrahim Selçuk olduğunu çıkarken öğrenmiş, başkaca tanışıklığı yokmuş...

Demek ki, Fırat bazı soruları sonradan değil önceden sorsa, halen kullandığı ve kızının da çalışma mekanı olan Mahatma Gandi Caddesi’ndeki bürosunun kendilerinden önce İbrahim Selçuk’a ait olduğunu da öğrenebilirdi.

Neyse; yine de Fırat’la ilgili fotoğraf netleşti.

Böylece en azından, Enerji Bakanlığı müsteşar yardımcılarından birinin görevde kalması için Selçuk’un kendisiyle temas kurduğu söylentilerinin de Selçuk’un gerçek dışı beyanlarından kaynaklandığı ortaya çıktı.

Son olarak, polisin yaptığı telefon dinlemelerde sanıkların ‘bir numara’, ‘iki numara’ diye gizledikleri kişilerin kimler olduğunu da ben o kadar çok merak ediyorum ki, sormayın gitsin.
X