Gündem Haberleri

  312 9 Ekim'de tamam

  Hürriyet Haber
  24.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  TÜRK Ceza Kanunu Tasarısı'nı hazırlayan komisyonun başkanı Ordinaryüs Prof. Dr. Sulhi Dönmezer, tasarıda 312. maddeye yeni bir şekil verdikleri ve ‘‘Somut tehlike suçu’’ haline getirdiklerini açıkladı. Dönmezer, tasarının ilk şeklinde ‘‘Kamu düzenini bozma’’ kriterinin yeraldığını, ancak bu ifadeyi değiştirdiklerini bildirdi. Dönmezer, ‘‘Esas itibarı ile 312. madde bir tehlike suçudur. Tehlike suçları fikir özgürlüğü açısından tehlikeli alan yaratır. Ama yine de tehlike suçlarını ihdas etmek toplum bütünlüğünü sağlamak açısından mecburidir. Batı hukukunun bu çatışmayı çözmek için bulduğu yol, suçu somutlaştırmaktır. Biz de maddeyi somut tehlike suçu haline geldik’’ dedi. Dönmezer, tasarıya 9 Ekim'de yapacakları ve üç sürecek toplantıda son şeklini vereceklerini söyledi.

  Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk'ün, af açıklamasına destek veren Dönmezer, iptal kararı ile üst sınırı 12 yılı aşmayan bütün suçların basın yoluyla işlensin-işlenmesin ceza ertelemesi kapsamına girdiğini belirtti. Dönmezer, Anayasa Mahkemesi'nin kararının doğru olduğunu vurguladı. Dönmezer, hükümetin uygulaması gereken formülün yasaya şu cümleyi eklemek olduğunu söyledi: ‘‘Basın-yayın araçları ile işlenen suçlar veya basın-yayın araçlarıyla işlenmiş olmamakla beraber bu suretle işlebilen suçlar.’’

  312 GİRER TECAVÜZ GİRMEZ

  Dönmezer, bu düzenleme ile ‘‘hakaret, 312. madde’’ gibi basın-yayın yoluyla da işlenebilen suçların, medya dışında kahvede, sokakta ve kürsüde işlenebileceği için ceza ertelemesi kapsamına gireceğini bildirdi. Dönmezer, ‘‘Basın yoluyla işlenemeyecek suçlar tabi ki kapsama girmez. Örneğin tecavüz suçu basın yoluyla işlenebilecek bir suç değildir. Bu da kapsam dışı kalır’’ dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı