« Hürriyet.com.tr
MENÜ

3100 kez vites değişiyor

19 yarışla tarihinin en yoğun sezonunu açacak olan F1 ilginç rakamlarla dolu.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Dünyanın en pahalı spor organizasyonlarından Formula 1, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 18 ayrı ülkede yapılacak Grand Prix’lerin 14. ayağı 21 Ağustos’ta İstanbul’da koşulacak. 19 yarışla tarihinin en yoğun sezonunu açıyor. 55 yıldır gerçekleştirilen Formula 1 yarışlarına ilişkin bazı ayrıntılar şöyle: Formula 1 araçlarının ulaştığı en yüksek hız 375 kilometre ve bu hız ancak İtalya’nın Monza pistinde yapılabiliyor. Monaco Grand Prix’sinde pilotlar tam 3 bin 100 kez vites değiştirmek zorunda kalıyor. Yarışlar sırasında pilotlar ortalama 2 kilo kaybediyor ve sıcak bir pistte ortalama 1,5 litre sıvı kaybına uğruyorlar. Araçlar 200 kilometre hızdan durma noktasına 1.9 saniye içinde ulaşıyor. Yarışlar tarihinde en yaşlı şampiyon pilot 46 yaşında kupaya uzanan Arjantinli Juan Manuel Fangio oldu.

Senna’ya 2 kaldı

Alman pilot Micheal Schumacher, kazandığı 7 şampiyonlukla, Formula 1 tarihinde en fazla kupa kazanan sürücü oldu. Onu 5 şampiyonlukla Arjantinli Juan Manuel Fangio ve 4 şampiyonlukla Fransız Alain Prost izledi. Brezilya’nın efsane pilotu Ariton Senna, 65 yarışa ilk sırada (pole position) başlama hakkını elde ederek, bu alanda bir rekor kırdı. Schumacher, 63 kez ilk sırada başlama hakkı ile ikinci sırada yer aldı.

Kural değişti

FIA tarafından yapılan kural değişikliğinin ardından Formula 1’de cuma günleri 2 antrenman yapılacak. Cumartesi günü ise yapılacak olan 2 antreman turunun ardından ilk sıralama turları gerçekleşecek. Pazar günü sabahı sıralama turlarının ikincisi yapılacak ve daha sonra yarışın startı verilecek.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler