Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

31. başkan belirleniyor

Erzurum Gençlik ve Spor İl Müdürü Fatih Çintımar, seçime tek aday olarak girecek.

A.A
SON GÜNCELLEME

Türkiye Atletizm Federasyonu (TAF) Olağanüstü Genel Kurulu, cumartesi günü Ankara'daki Crown Plaza Otel'de yapılacak. Mehmet Terzi'nin 9 yıl başkanlık görevini yürüttüğü federasyonda, Erzurum Gençlik ve Spor İl Müdürü Fatih Çintımar, seçime tek aday olarak girecek. Çintımar, 248 delegenin oy kullanacağı seçimi kazanması durumunda TAF'ın 31. başkanı olacak.

İlk olarak 2004 yılında başkanlığa getirilen Terzi, o yıldan itibaren üst üste 4 kez başkanlık koltuğuna oturdu. Terzi, son dönemlerde yaşanan doping olaylarıyla sıkıntılı günler geçiren federasyondaki görevine, 1 Ağustos'ta yaptığı açıklamayla veda etti. Terzi'nin istifasının ardından, Hüseyin Yıldırım vekaleten başkanlığa getirildi.

1922 yılında kurulan ve 1924'te Uluslararası Atletizm Federasyonuna (IAAF) üye olan TAF'a, bugüne kadar 30 farklı isim başkanlık yaptı. Türk atletizmini, Kurthan Fişek, Burhan Felek ve Yılmaz Sazak gibi Türk sporuna gönül ve emek vermiş isimlerin yanı sıra Vildan Aşir Savaşır, Naili Moran, Aşkın Tuna ve Mehmet Yurdadön gibi unutulmaz atletler de yönetti. Ali Seyfi Beyti ile başlayan başkanlık maratonunda, en uzun süre koltukta kalan isim, toplamda 18 yıl ile Naili Moran oldu. Moran'ı 12 yıl ile Burhan Felek, 11 yıl ile Kurthan Fişek takip etti. Mehmet Terzi, toplamda 9 yıllık hizmet süresiyle 4. sırada yer alıyor.

Türkiye Atletizm Federasyonu'nda başkanlık yapan isimler ve görev yaptıkları tarihler şöyle:

Mehmet Terzi: 28.12.2004 - 10.10.2006 / 10.10.2006 - 08.11.2008 / 08.11.2008 - 21.10.2012 / 21.10.2012 - 2013
Mehmet Yurdadön: 30.10.2000 - 11.12.2004
Semra Aksu: 09.05.2000 - 18.10.2000
Fikret Çetinkaya: 20.01.1997 - 26.01.2000
Aşkın Tuna: 04.09.1996 - 20.01.1997 / 01.08.1986 - 05.04.1988
Muharrem Dalkılıç: 20.12.1993 - 29.08.1996
Ali Ergenç: 19.11.1992 - 01.11.1993 / 15.12.1989 - 08.07.1991
Hüseyin Manioğlu: 09.03.1992 - 18.11.1992
İlker Çetin: 09.08.1991 - 28.02.1992
Yılmaz Sazak: 17.06.1988 - 06.09.1989
Cüneyt Koryürek: 17.10.1984 - 23.12.1986
Abdullah Kökpınar: 14.05.1981 - 30.09.1984
Nuri Turan: 09.01.1977 - 01.03.1978 / 11.12.1979 - 14.05.1981
Jerfi Fıratlı: 22.02.1979 - 11.12.1979
Kurthan Fişek: 1957 -1960 / 1962 - 1964 / 1968 - 1973 / 27.04.1978 - 22.02.1979
Erol Zorlu: 23.12.1976 - 15.07.1977
Behçet Eylem: 01.03.1976 - 0110.1976
Nejat Kök: 02.10.1974 - 10.12.1975
Saddun Özdede: 1973
Refik Tagay: 1973
Naili Moran: 1945 - 1957 / 1964 - 1968
Hakkı Güngör: 1960 - 1962
İrfan Şahinbaş: 1942 - 1945
Adnan Hün: 1940 - 1942
Saffet Gürol: 1939 - 1940
Vildan Aşir Savaşır: 1935 - 1939
Burhan Felek: 1922 - 1923, 1924 - 1935
Ahmet Fetgeri: 1923 - 1924
Ali Seyfi Beyti: 1922 - 1922


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler