Gündem Haberleri

GÜNDEM

  301'den yine sınıfta kaldık

  Hürriyet Planet
  25.10.2011 - 16:08 | Son Güncelleme:

  AİHM, Türk Ceza Kanunu'nun 301'inci maddesinde yapılan değişiklikleri yeterli ve kalıcı bulmadı.

  AGOS gazetesinde 6 Ekim 2006'da yayımlanan Hrant Dink ve Anayasa'nın 301 numaralı maddesini konu alan makalesi nedeniyle 301'den yargılanan tarihçi, Prof. Dr. Taner Akçam'ın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde açtığı ifade özgürlüğü davasıyla ilgili karar bu sabah açıklandı. 

  "Ermeni soykırımı" iddialarını destekleyen tezleriyle tanınan Akçam'ın Türkiye'ye karşı açtığı davayla ilgili verilen kararda, AİHM, TCK 301'de yapılan son değişikliklerin yeterli olmadığı, dava açılma riskinin devam ettiği sonucuna vardı.

  Mahkeme, bu durumun Akçam gibi Ermeni sorunu konusunda araştırma yapanları "aşırı milliyetçi grupların hedefi" haline getirebileceğine işaret etti. Kararda ayrıca, yeniden dava açılabilme ihtimalinin oluşturduğu baskının ve milliyetçilerden gelecek tehditlerin, akademisyeni, çalışmalarını sınırlandırmaya itip, mesleki kısıtlamaya neden olabileceğine de değinildi.

  KEYFİ UYGULAMALAR OLABİLİR

  AİHM, TCK 301 temelinde açılacak ifade özgürlüğü davalarının Adalet Bakanlığı iznine bağlı olmasını da eleştirdi.

  Mahkeme, yasanın yorumunun hükümet veya politika değişiminden etkilenebileceğinin altını çizdi. Bakanlığın dava taleplerini kabul ederken göz önünde bulundurduğu kriterlerin net olmadığı belirtilirken, bu uygulamanın Avrupa İnsan Hakları ve Temel Özgürlükler Beyannamesi'ne uygun olmadığı da ifade edildi.

  Türk hükümetinden aldıkları istatistiki bilgilere istinaden, 301'den açılan dava sayısının çok azaldığını, çünkü Adalet Bakanlığı'na gelen dava taleplerinin büyük kısmının reddedildiğini görmenin sevindirici olduğunun belirtildiği kararda, yasada yapılan son değişikliklerin yeterli ve kalıcı güvence oluşturmadığı ve keyfi uygulamalara neden olabileceği sonucuna varıldı.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı