301 kişi değil 3 bin kişi öldü

CİHAN
31 Ocak 2015 - 13:47Son Güncelleme : 31 Ocak 2015 - 13:48

MANİSA’nın Soma İlçesi’nde 301 kişinin öldüğü madende çalışan ve geçen yıl 1 Aralık itibariyle işten çıkartılan İzmir Kınıklı bir grup maden işçisi, verilen sözlerin tutulmadığını, tazminatlarını hala alamadıklarını ve iş bulamadıklarını söyleyerek tepki gösterdi. Açıklama yapan Dernek Üyesi Sefa Köken, "Bu olayda 301 arkadaşımızı kaybettik. Aslında ölen 301 kişi değil 3 bin kişidir. Bizleri dokuz aydan beri oyalayan hükümet, sendika ve şirket yetkilileri kışın ortasında 2 bin 831 kişiyi iki ay önce işten atıp ortada bırakmıştır" dedi.

MANİSA’nın Soma İlçesi’nde 301 kişinin öldüğü madende çalışan ve geçen yıl 1 Aralık itibariyle işten çıkartılan İzmir Kınıklı bir grup maden işçisi, verilen sözlerin tutulmadığını, tazminatlarını hala alamadıklarını ve iş bulamadıklarını söyleyerek tepki gösterdi. İzmir’in Kınık İlçesi’nde yaşayan Ege Taşeron İşçileri Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği üyesi bir grup işçi, bugün saat 11.00 sıralarında, Cumhuriyet Meydanı’nda basın açıklaması yaptı. Faciadan sonra 1 Aralık itibariyle işten çıkarılan işçiler, tazminatlarını hala alamadıklarını ve iş bulamadıklarını söyledi.

'BİZDEN BAŞKA DOSTUMUZ YOK'

Basın açıklamasını yapan Dernek Üyesi Sefa Köken, "Bildiğiniz gibi 13 Mayıs’ta büyük bir katliam yaşandı. Bu olayda 301 arkadaşımızı kaybettik. Aslında ölen 301 kişi değil 3 bin kişidir. Bizleri dokuz aydan beri oyalayan hükümet, sendika ve şirket yetkilileri kışın ortasında 2 bin 831 kişiyi iki ay önce işten atıp ortada bırakmıştır. Katliam günü işçilere söz veren dönemin Başbakanı, Bakanlar ’hiçbir işçi mağdur olmayacak’ demişlerdi. Ama dokuz aydan beri bu işçileri başıboş bir şekilde sokakta bıraktılar. Şu an 13 Mayıs’tan bu yana değişen hiçbir şey yok. 301 kişinin katilleri yine bu şirketlerin başında. Sorumlu bakanlar görevlerinin başında. Sorumlu sendikalar görevlerinin başında. Sadece 301 arkadaşımız dünyada yok. 2 bin 831 arkadaşımız işsiz bir şekilde sokağa atılmışlardır. Özellikle Kınıklı işçi arkadaşlarımızı hiçbir maden firması işe almıyor. Başka il ve ilçelerden işçi getirtip çalıştırıyorlar. İşten atılalı iki ay oldu. Tazminatlarımız ödenmiyor. Şirket yetkilileri kendi sendikacılarıyla anlaşmış işçiyi sokağa dökün ve tazminatı devlet yatırsın diyor. Bizim bizden başka dostumuz yok" dedi. Grup önümüzdeki salı günü meclis önünde basın açıklaması yapacağını söyleyip sessizce dağıldı.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı