Gündem Haberleri

GÜNDEM

  301’i at Sevr’i getir

  30 Aralık 2007 - 00:00Son Güncelleme : 30 Aralık 2007 - 12:44

  Başbakan Erdoğan’ın, "Komisyon kuralım, arşivleri açalım" çağrısına yanıt için toplanan Ermenistan Meclis’si, uzlaşma bir yana, yeni ’talep’ler geldi. Türkiye’ye soykırım için 14.5 milyar dolar ’soykırım’ faturasının çıkarıldığı toplantıda, 301’inci maddenin kaldırılması ve sınırların Sevr anlaşmasıyla yeniden belirlenmesi istendi.

  ERMENİSTAN ve Türkiye arasında ilişkilerin normalleşebilmesi için Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 15 Nisan 2005 tarihinde Ermenistan Devlet Başkanı Robert Koçaryan’a gönderdiği "Soykırım iddiaları hakkında tarihi komisyon kuralım. Arşivleri açalım" çağrısına yanıt Ermenistan Ulusal Meclisi’nden geldi. Noyan Topan, Arm İnfo, Mediamax, PanArmenia ajansları haberlerine göre 19-20 Aralık tarihleri arasında Ermenistan Meclisi "Türkiye ile ilişkiler" özel oturumunda uzlaşma arayışı bir yana, Türkiye’den yeni talepler anlamına gelen uzun vadeli hareket planı gündemi doldurdu. Oturumda konuşan Dış İlişkiler Komisyon Başkanı Armen Rustamyan şöyle dedi: "Bizim özel oturuma Türkiye’den uzman ve gazeteci de davet ettik. Ancak kimse gelmedi. Anlaşılan Ankara yönetimi gelmek isteyenleri önledi. Halbuki biz gelecek konuklara güvenlikleri konusunda tüm güvenceleri vermişti. Türkiye meclisinde benzer tartışma açılırsa biz katılmaya hazır olduğumuzu bildirdik. Türkiye’ye gidip aramızdaki meseleleri tartışmak için tek bir şartımız var. Ele alınacak konular Türkiye Anayasası 301. maddesi kapsamına girdiği için biz ancak bu madde kaldırıldıktan sonra Ankara’da görünebiliriz."

  YENİDEN SINIR Oturumda aşırı uçlar da söz almayı ihmal etmedi. Taşnak Partisi Erivan büro şefi Kiro Manoyan, "Türkiye ile aramızdaki sınır çizgisi de yeniden belirlenmeli. Kars anlaşması bağımsız Ermenistan tarafından imzalanmadı. Sovyetler döneminden sonra bağımsızlığını kazanan Ermenistan bu yüzden temel olarak Sevr anlaşmasını görmekte. Bu anlaşmaya göre ise sınırlar çok farklı bölgeleri kapsıyor" dedi.

  SOYKIRIM FATURASI Oturuma bağımsız uzman sıfatıyla katılan Ermenistan’ın eski Kanada Büyükelçisi Ara Papyan ise Türkiye’ye soykırım faturası çıkardı. "Ermeni ulusunun soykırım yıllarında maddi kayıpları" başlıklı rapor hazırlayan Papyan’a göre 1914-1919 yılları arası belgeler incelenerek hesaplar yapıldığında ortaya 19 milyar 130 milyon 982 bin Fransız frangı tutarında fatura çıkıyor. Birinci Dünya Savaşı yıllarındaki paranın değeri günümüzde dolara çevrildiğinde Ermenistan’ın Türkiye’den alacağı 14 milyar 500 milyon dolar olarak gösterildi.

  Türkiye’nin 3 şartı kabul edilemez

  Türkiye özel oturumuna Dışişleri Bakanı Vardan Oskanyan da katıldı, normal ilişki fırsatının Ankara tarafından SSBC’nin parçalandığı 1991 ve Türkiye’nin AB ile üyelik görüşmeleri (2003) süreci başlangıcında kaçırıldığını söyledi. "Türkiye bizden ne istiyor" sorusuna ise Oskanyan, "Yerine getirilemeyecek üç şart koşuyor. Birincisi sınırların şimdiki haliyle tanınması, ikincisi Karabağ sorununun Azerbaycan lehinde sonuçlandırılması, üçüncüsü de soykırım iddiamızdan vazgeçmemiz. Bu üç konuda Türkiye’nin bizden hukuki gerekçeler bir yana, ahlak değerleri açısından da talep etme hakkı yoktur" dedi.

  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 269 Yorum }
  • HÜSEYİN TOLGA 30.12.2007 22:59:47
   ermenistan politikamız yanlış.Türkiye güya suçlu gibi daima barışcı yaklaşıyor. Arşivleri aşsanda açmasanda ermenistan şartlanmış. MEVCUT POLİTİKALARINDAN VAZ GEÇMEYECEKLERİ BELLİ. UĞRAŞMAYA DEĞMEZ. TÜRKİYE AÇIKCA SÖZDE ERMENİ SOYKIRIMINI TANIMADIĞINI. BÜTÜN DÜNYAYA İLAN ETMELİDİR.
  • ayten tuncay 30.12.2007 22:42:42
   PKK DAN SONRA SIRA KİMDE ARKADAŞLAR.YOK YANİ BİRİLERİ ISRARLA KAŞINIYOR.
  • Cüneyt Şaşmaz 30.12.2007 22:12:35
   Bu Ermeniler;herhalde bizi 'pek hoşgörülü','çok dostane yaklaşımlı' saf bir millet olarak görüyor!Bizim sorunlara yaklaşımımıza,çözüm arayışımıza bakın,bir de onlarınkine!Karşı taraf dürüst oyun kurallarını reddediyorsa,bu yöntemlerde ısrar etmek hiç bir sonuç vermeyecektir. Amerikalıların bu duruma uygun bir deyişleri var;''Ölü atla yol kat edemezsiniz!''Ermeniler savaş baltalarını savurarak gelirken,bizim hala medeni ve mantıksal kurallara bağlı kalabilme lüksümüz yok!Ancak düşmanınızı yere serdikten sonra bağışlayıcı olma lüksünüz olabilir!<br>
  • Hasan Gülmez 30.12.2007 21:55:34
   Birakin sevri, biz Misak-i MIlli sinirlarini tekrar geri getirecegiz ve sonra hic bir sorun kalmayacak. Türk'e kefen bicenin sonu korkunc olur, unutmayin.
  • deniz öndül 30.12.2007 21:55:04
   Kim inanır sizin bu yalanlarınıza (Kadir İnanır)..Çok komik ve ezik bir milletsiniz doğrular canınızı acıtıyor adam gibi karşımıza geçip kendinizi savunamıyorsunuz sizede hak vermek lazım savunulacak bi yanınız yok..Çok komiksiniz çok..
  • Haki Bey 30.12.2007 21:52:10
   DÜNYA KAMUOYU, ERMENİLERİN TÜRK ULUSUNA İHANETİNİ BİR REALİTE OLARAK KABUL EDER; ANCAK OYUNUN GEREĞİ OLARAK, SÖZDE ERMENİ SORUNUNU TÜRKİYE KARŞISINDA BİR KOZ OLARAK KULLANIR.ERMENİSTAN'IN BU DÜNYA OYUNUNDAN BİR KAZANCI YOKTUR.<br>BAŞBAKANIMIZIN ERMENİSTAN'A TANIDIĞI BARIŞÇI ÇÖZÜM YOLU TEK ŞANSLARIDIR.
   
  HaberlerLatin Amerikagünah benimdüetgarsoncenazediyarbakırpkk