300 trilyonluk ‘nereden buldun’ davasında beraat

Hürriyet Haber
09.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

Aralarında Türk Telekom eski Genel Müdürü Cengiz Bulut ile Posta İşletmeleri Genel Müdürü Veli Bettemir'in de bulunduğu 34 bürokratın yargılandığı ‘‘Nereden buldun?’’ davasından dün beraat çıktı. 34 bürokrat, Türk Telekom'u 300 trilyon liralık zarara uğrattıkları gerekçesiyle yargılanıyorlardı.

Türkiye'nin en kapsamlı ‘‘nereden buldun’’ davası olarak ünlenen ve Türk Telekom A.Ş.'yi 300 trilyon lira zarara uğratarak haksız mal edindikleri iddiasıyla 34 bürokrat hakkında açılan davada Ankara 6'ncı Asliye Ceza Mahkemesi tüm sanıklar hakkında beraat kararı verdi.

3'er yıldan 5'er yıla kadar hapis cezaları istemiyle yargılananlar arasında Ulaştırma Bakanlığı eski Müsteşarı Oğuz Tezmen, Türk Telekom eski Genel Müdürü Cengiz Bulut, Posta İşletmesi eski Genel Müdürü Veli Bettemir de bulunuyordu.

Mahkeme ayrıca, sanıkların malvarlıklarına konulan ihtiyati tedbir kararının da kaldırıldığını açıkladı.

Mahkeme savcısı, esas hakkındaki mütalaasında, yapılan yargılama sonunda, sanıkların mal bildirimleri ve bilirkişi raporları göz önünde bulundurularak, sanıkların gelirlerine uygun malvarlığına sahip oldukları ve dolayısıyla da suç unsurlarının oluşmadığı gerekçesiyle, tüm sanıkların ayrı ayrı beraatlerine karar verilmesini talep etti.

POLİTİK OYUN OYNANDI

Mahkeme Hâkimi Oktay Saday, savcının talebi doğrultusunda karar vererek, tüm sanıkların beraatlerine karar verildiğini açıkladı.

Cengiz Bulut, Hürriyet'e yaptığı açıklamada, ‘‘Üzerimize politik oyun oynanıyor. Bakanlığın da buna çanak tutması üzücüydü’’ dedi. Bulut, ‘‘Devlet defterini kapattığını’’ da belirterek geçen hafta devlet memurluğu görevinden istifa ettiğini açıkladı.

Bulut, iki bilirkişi raporunun da kendilerini akladığına işaret ederek, ‘‘Bu dava bir bakıma devletin kendi kendisini inkar etmesidir. Bu konular zaten daha önce de teftiş kurulları ve devletin denetleme merciileri tarafından incelenmişti’’ dedi.

Bulut, kendilerinin açığa alınmasının doğru olmadığını belirterek, ‘‘Biz niye açığa alındık? Eğer bu doğruysa herkesin açığa alınması gerekir’’ diye konuştu. Bulut, beraat kararının ‘‘delil yetersizliğinden’’ değil, ‘‘suçun unsurları oluşmadığı’’ için alındığını da hatırlatarak, ‘‘Bu sevindirici. Çocuklarımıza güzel bir isim bırakacağız’’ dedi.

Davanın sonuçlanması için bugüne kadar beklediğini anlatan Bulut, ‘‘Benim artık bu şartlar altında kuruma faydalı olma imkanım elimden alındı’’ dedi.


Etiketler:


EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı