« Hürriyet.com.tr
MENÜ

300 provokatör içeri sızdı

1- 1997 yılından bu yana dünyanın en büyük spor organizasyonlarına tanıklık ettim. Latin Amerika’dan, Afrika’ya kadar pekçok ülkede, yüzlerce spor tesisi gördüm. Bu seyahatlerde içimi hep bir hüzün kaplardı;

Mehmet Arslan
SON GÜNCELLEME

İŞTE ADNAN POLAT'IN AÇIKLAMALARI / WEB TV

KAPTAN ARDA TURAN BAŞBAKAN'DAN ÖZÜR DİLEDİ

Niye benim ülkemde böyle spor tesisleri yok...
Geçtiğimiz hafta Erzurum’a uçtum, Gençlik Spor Genel Müdürü Yunus Akgül’ün davetlisi olarak. Açılışını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı Universiade 2011 tesislerini görmek için. Gördüm, bu kez içimi sevinç kapladı;

Artık benim ülkemde de muhteşem spor tesisleri var...
Gidin, görün bana hak verecekseniz. Erzurumlular’ın kayakla atlama kulesinin altında nasıl merakla toplandıklarını göreceksiniz. Buz hokeyi maçlarında tribünleri nasıl doldurduklarına şahit olacaksınız. Kornişlerle kayak yapan çocukların gülümsemesi içinizi ısıtacak.
¡ ¡ ¡
Böyle bir giriş yapmaya zorunlu hissettim kendimi. Bir yanda Erzurum, diğer tarafta İstanbul. Bu iki kent 10 gün arayla muhteşem spor tesislerine kavuştu. Erzurum ne kadar mutluysa İstanbul bir o kadar hüzünlü şimdi. Önceki gece Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a yönelen protesto, gurur gecesini, sevinci gölgeledi.
İsterseniz o geceye gidelim ve neler yaşandığını kaleme alalım...
¡ ¡ ¡
Galatasaray Kulübü Başkanı Adnan Polat, her konuşmamızın sonuna mutlaka bir cümle eklerdi:

Mehmet.. Bu stat için çok çalışıyoruz. Bunun en büyük şahitlerinden biri sensin. Ama bizden önce en büyük emeği Başbakan Recep Tayyip Erdoğan verdi. Lütfen bunu kamuoyuna duyurmamızda yardımcı olun.
Polat her konuşmasında da bunun altını çizdi.
Açılış günü statın etrafını tam dört kez dolaştı. Taraftarlarla tek tek konuştu. Başbakan’ın stadı G.Saray’a kazandırmak için neler yaptığını anlattı. Taraftarın tepkisi çok olumluydu. Daha sonra eşi ile birlikte, 30 yıldan bu yana maçlara gelmeyen anne ve babasını karşılamaya gitti. Onları stattaki yerlerine oturttu.
Saat 19.00’a doğru emniyetten gelen bir haberle morali alt üst oldu...

300 kadar provokatör stada sızdı.
Başbakan’ın gelmesine çok az bir zaman kalmıştı. Neler yapılabileceği konuşulurken Recep Tayyip Erdoğan stata giriş yaptı.
Sonrasını biliyorsunuz. TOKİ (Toplu Konut İdaresi) Başkanı Erdoğan Bayraktar’ın konuşması...
Islıklar... Protestolar... Ve Başbakan’ın stattan ayrılması..

300 provokatör içeri sızdı

Bu stat için 3 yıl uğraştım 3 dakika maç izleyemedim

TÜRK Telekom Arena Stadı’nın açılışının ertesi günü telefona sarılıp, Adnan Polat’ı aradım...
Sayın Başkan gece uyuyabildiniz mi?
Sabaha kadar uyuyamadım.
Siz de stadı terkettiniz...
Ettim, ne yapacaktım ki. Hayatımda ilk defa annemi babamı maça getirdim. Onlar ve eşim ıslıklar başlayınca terketmişler stadı. Başbakan bize iyilikten başka bir şey yapmadı. Ali Sami Yen gibi bir stattan aldı, saray gibi bir stat yaptı. 3 yıl boyunca o stat için uğraştık. Ama 3 dakika maç izleyemedim.

2- 30-50 kişilik gruplar halinde dağılmışlar

PEKİ ya Emniyet Müdürlüğü’nün istihbaratı? Galatasaray Başkanı Adnan Polat bu konuda konuşmadı. Ama ben yine de duyduklarımı aktarayım....
Stat içine 30-50 kişilik gruplar halinde dağılmışlar.
5-6 noktada ıslıklarla diğer taraftarları da protestoya yönlendirmeye çalışmışlar.
Hatta alkış seslerini de bastırmaya çalışmışlar.
TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar’ın konuşmasına kadar başarılı olamamışlar. Ancak Bayraktar’ın, “Ali Sami Yen’de kiracılık hükümlülüklerini yerine getiremeyen Galatasaray yönetimi, aynı şekilde bu arazide de karşı şartlarını yerine getiremedi...” cümlesiyle birlikte istedikleri ortamı oluşturmuşlar.

3- Pis oynadılar, çok pis

ŞİMDİ ortada bir soru var. Türk Telekom Arena Stadı’ndaki bu ıslıklar niçindi?
Öyle ya, Seyrantepe için tüm imkanları seferber eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a ancak teşekkür etmeleri gerekirdi.
Bu sorunun yanıtı ismi biz de saklı Galatasaraylı bir yöneticinin sözlerinde yatıyor:

Kahkaha atıyorlardı

- Ali Sami Yen kapanırken kimler ıslıkladı. Seyrentepe’de hiç başınızı kaldırıp localara baktınız mı? Orada kimler bu protestolardan mutlu olup kahkahalar atıyordu? Pis oynadılar, çok pis.
Bu sözlerin tercüme edilmesine gerek var mı bilmiyorum, ama ben yine de yazayım:
- Açılış gecesi bu protesto eylemi organize edildi. Adnan Polat ve yönetimini zor durumda bırakmak için.
Bu görüşe katılır mısınız bilmem. Ama ben konuşulanları yazıyorum.

4- Protestocular ihraç edilecek

BUNDAN sonra ne olacağına gelince...
Galatasaray Yönetimi’nin dünkü toplantısı büyük bir moral bozukluğu içinde geçti. Deyim yerindeyse kimsenin ağzını bıçak açmadı. Toplantıya eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar da çağrıldı. İstanbul’da bir dönem holiganizmi bitiren isim olarak adlandırılan Ağar’ın görüşleri alındı. Fikir alışverişinde bulunuldu. Ve bir takım kararlar alındı:
Statta 244 adet kamera var. Bu kameralar 360 derece dönebiliyor ve zoom yapabiliyor. Bu kameraların çektiği görüntülerle protestocular tespit edilecek.

Tespit edilen protestocular eğer Galatasaray Spor Kulübü’ne üye ise, yönetim kurulu tarafından Disiplin Kurulu’na ihraç istemiyle sevkedilecek.

Eğer kulübe üye değillerse, bu isimler stat güvenliği açısından değerlendirilmeleri için Emniyet Müdürlüğü’ne verilecek. Yani maçlara alınmayacaklar.

Galatasaray adına leke düşürdüler

TÜRK Telekom Arena Stadı’nın açılışında bazı taraftarların Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı protesto etmesine en çok üzülenlerden biri de bu projeye 4 yıl boyunca büyük emek harcayan Galatasaray Yönetim Kurulu Üyesi Işın Çelebi idi. Çelebi, “Galatasaray adına leke düşmüştür. Dünya ölçeğinde önemli bir devlet adamı olan sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın, milyonların gönlünde yer etmiş olan Galatasaray’a husumet besleyeceği düşünülemez.”


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler