Dünya Haberleri

DÜNYA

  300 bin çocuk, yuva için yer bulamıyor

  Ali VARLI / BERLİN
  17 Mayıs 2017 - 11:48Son Güncelleme : 17 Mayıs 2017 - 11:48

  Almanya’da çocuklarını kayıt yaptıracak kreş bulamayan anne ve babalar uzun saatler kuyrukta beklemek zorunda kaldı. Ülke genelinde üç yaş altı yaklaşık 300 bin çocuk, gidecek kreş olmadığı için evde kalmak zorunda.

  ALMANYA’da aileler çocuklarını gönderecekleri kreş bulmakta zorluk çekiyor. Merkezi Köln’de bulunan Alman Ekonomi Enstitüsü’nün yaptığı açıklamaya göre ülke genelinde ciddi oranda kreş sıkıntısı var. Enstitüye göre üç yaş altında yaklaşık 300 bin çocuk, yeteri kadar yuva olmadığı için bu yıl kreşe gidemeyecek. Bu sayı 2016 yılında 65 bin olarak açıklanmıştı. Yuva sayısı eksikliği özellikle çalışan ebeveynler için büyük sıkıntılara yol açıyor. Çocuklarını kaydettirmek için anne ve babalar, yuvaların önünde uzun kuyruklar oluşturdu. Leipzig kentindeki kuyruk sokaklara taştı. Yanlarında küçük çocuklarla anne ve babalar saatlerce kuyrukta beklemek zorunda kaldı.

  POLİS ÖNLEM İÇİN OLAY YERİNE GELDİ

  Çocuğunu kreşe yerleştirebilmek için erken saatlerinde yuvaya koşan velilerin büyük bölümü amacına ulaşamadı. Leipzig kentinde bir yuvanın önüne tam 450 veli toplandı. Zaman zaman tartışma yaşanırken yuvanın önünde polis de tedbir almak zorunda kaldı. Almanya’da nüfusun en yoğun olduğu Kuzey Ren Vestfalya (KRV) eyaletinde en çok yuva açığı olduğu belirtildi. Buna göre KRV’de 77 bin 459 çocuk yuvalardaki kapasite eksikliği nedeniyle evde kalmak zorunda. Almanya’da 2013 yılında yürürlüğe giren yasaya göre devlet her yaştaki çocuğa yuva yeri bulmak zorunda.
  Almanya’da yuvalar eyalet hükümetlerinin sorumluğunda. Eyalet hükümetleri kreşlerde yer bulamayan her çocuk için ailelere ödeme yapmak zorunda. Ülkedeki yuva sıkıntısının, doğumdan kısa süre sonra annelerin işe gitme isteğinden ve yeni yuvaların açılmamasından kaynaklandığı belirtildi. Yuva açığının giderilmesi için 2020 yılına kadar 100 bin kapasiteli yeni yuvaların hayata geçirilmesi gerektiği de kaydedildi.

  Etiketler: Almanya , Çocuk , kreş , kuyruk
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı