ANKARA HABERLERİ

300 bin bisiklet satıldı

Hürriyet Haber
02 Temmuz 2012 - 02:05Son Güncelleme : 01 Temmuz 2012 - 17:07

Mayıs ayında olumsuz hava şartları nedeniyle hedeflenen satış rakamlarına ulaşamayan bisiklet sektörü, okulların tatile girmesiyle hareketlendi. Yılda ortalama 1,3 milyon bisikletin satıldığı Türkiye bisiklet pazarında, haziran ayında yaklaşık 300 bin bisikletin satıldığı bildirildi

Hürriyet Haber

Yılda ortalama 1.3 milyon bisikletin satıldığı Türkiye bisiklet pazarında, olumsuz hava şartları nedeniyle mayıs ayında yaşanan durgunluk okulların tatile girmesiyle sona erdi. Pazarda haziran ayında yaklaşık 300 bin bisikletin satıldığı bildirildi.
Accell Bisiklet AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Önder Şenkol, Türkiye’de bisiklet kullanma kültürünün birçok Avrupa ülkesinin gerisinden olduğunu belirterek, bisikletin yıllarca karne hediyesi ve sadece çocuklara ait bir ürün olarak görülmesi ile bisiklet yollarının yeterince olmamasının bunun başlıca nedeni olduğunu söyledi. Dünyada kişi başına düşen bisiklet adedi bakımından Japonya ve Amerika’nın ilk sıralarda geldiğini vurgulayan Şenkol, Almanya’da yılda 4,5 milyon bisiklet satılmasına rağmen Türkiye’de bu sayının ortalama 1,3 milyon olduğunu bildirdi.

Spor ve eğlence amaçlı

Türkiye’de bisiklet satışlarının ulaşım amaçlı olmaktan çok spor ve eğlence amaçlı olduğuna dikkati çeken Şenkol, “Ülkemizde satılan yaklaşık 1,3 milyon bisikletin yüzde 55-60’ı büyükler, yüzde 40-45’i ise çocuk için. Büyüklerin aldıkları bisikletlerin çoğunluğu da dağ bisikletleri. Satışlarımız mart ve nisanda başlayıp temmuz ayı sonlarına kadar devam ediyor. Bu yıl olumsuz hava koşulları sektörü etkiledi. Mayıs ayında olumsuz hava şartları nedeniyle hedeflenen satış rakamlarına ulaşamayan sektörde okulların tatile girmesiyle hareketlilik yaşanmaya başladı. Haziran ayında yaklaşık 300 bin bisikletin satıldığını tahmin ediyoruz” diye konuştu. Yılda yaklaşık 25 milyon dolarlık ihracatın yapıldığı sektörün desteklenmesi gerektiğini dile getiren Şenkol, bisiklette yüzde 18 olan KDV’nin daha makul seviyelere indirilmesinin sektöre olumlu yansıyacağı gibi çevreyi ve toplum sağlığını da koruyacağını söyledi.


KDV indirimi herkese yarar

Ümit Bisiklet Satış-Pazarlama Müdürü Haki Gökçe de Türkiye’de bisiklet montaj sanayisinin önemli bir büyüklüğe ulaştığını vurgulayarak, üretilen bisikletlerin Hollanda ve İspanya’nın da olduğu birçok Avrupa ülkesine ihraç edildiğini söyledi. Günlük hayatta bisiklet kullanımının yaygınlaşmasının yanında KDV’nin indirilmesinin de satışları olumlu etkileyeceğini ifade eden Gökçe, “Bisiklet en çevreci ve kimi zaman en gerekli ulaşım aracı. Sektörde KDV’nin yüzde 10’a indirilmesi bisiklet satın alınmasını ekonomik açıdan daha cazip kılacak. Böyle bir düzenleme hem üreticinin hem de vatandaşın yararına olacak” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde 300 bin bisiklet satıldı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Ağustos 2017, Cumartesi
  • İmsak
   04:06
  • Guneş
   05:57
  • Öğle
   13:03
  • İkindi
   16:50
  • Akşam
   19:49
  • Yatsı
   21:24
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı