Teknoloji Haberleri

TEKNOLOJİ

  30 ülkeye yüksek teknoloji ihracatı yaptı

  Hürriyet Haber
  26 Aralık 2014 - 14:01Son Güncelleme : 05 Aralık 2016 - 09:52

  Türk Ar-Ge şirketi Blesh, 2017 yılında yaklaşık 20 milyar cihazın İnternet’e bağlı olmasının öngörüldüğü ve tüm dünyanın konuştuğu Nesnelerin İnterneti alanında bir ilki başardı.

  Google’ın önderlik ettiği Physical Web beacon cihazlarını geliştiren ve dünyada satmaya başlayan ilk şirket olan Blesh, 2 hafta içinde 30 ülkeye geliştirdiği teknolojinin satışını gerçekleştirdi. Blesh Physical Web beacon’ları ve Physical Web Uygulaması, fiziksel eşyalarımızı İnternete bağlanan, akıllı eşyalar haline getiriyor ve akıllı telefonlar gibi cihazlarla iletişim kurmalarını sağlıyor.

  Blesh’in CEO’su Devrim Sönmez, “Gelecekte akıllı telefonlar dışında, giyilebilir teknolojiler gibi başka sistemlerin de Blesh PW beacon’larıyla etkileşime geçtiği, fiziksel eşyalar ile web arasındaki çizginin inceldiği bir ekosistem hayal ediyoruz. Ürettiğimiz ürünleri şu ana kadar aralarında Amerika, Kanada, Almanya ve Danimarka başta olmak üzere 30 ülkeye ihraç ettik.” dedi.

  Apple’ın iBeacon teknolojisine benzer şekilde Bluetooth Smart teknolojisini kullanan ve Nesnelerin İnterneti’ni en etkin şekilde kullanmak için bir standart yöntem geliştirmek üzere başlatılan yaratıcı bir girişim olan bu proje ile kullanıcıların yakınlarda bulunan herhangi bir eşya ile rahatça etkileşime geçebileceği bir sistem planlanıyor. Physical Web Beacon’ları Bluetooth Low Energy sinyalleri yayarak akıllı mobil cihazlara veri iletebiliyor. Bu cihazlar sayesinde her gün kullandığımız eşyalara akıllı özellikler verilebiliyor. Her bir beacon’dan yayılan sinyal, bir mobil uygulamaya ihtiyaç duymadan kullanılabilecek ve tüm mobil cihazların tanıyacağı bir URL taşıyor. Her bir akıllı eşya kendi URL’leri üzerinden izlenebiliyor.

  Blesh PW Beacon cihazları, en fazla 20 gram ağırlığında, küçük boyutlu, her türlü yüzeye yapıştırılabilen düşük bütçeli cihazlar. Her bir cihaz Bluetooth Smart sinyalleri aracılığıyla birer bağlantı yani URL yayıyor. Yayılan bu URL’ler eşyalara akıllı özellikler veriyor ve yakınlardaki Android cihazlarla etkileşime geçilmesini sağlıyor. Tanımlı URL üzerinden bu cihazlar ile her hangi bir eşyaya bir görev veya bilgi verebiliyor, ödeme yaptırabiliriyor veya sadece kendilerini tanıtmaları sağlanabiliyor.

  Etiketler: blesh , teknoloji , beacon
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı