Ege Haberleri

  30 senelik yol sorunu çözüldü

  Turan GÜLTEKİN / İZMİR, (DHA)
  01.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  YENİŞEHİR Gıda Çarşısı’nda 30 yıldır yaşanan yol sorunu sonunda çözüldü.

   


  İzmir Büyükşehir Belediyesi ile TCDD, giriş çıkışı rahatlatmak amacıyla, çarşının yakınında bulunan her biri yaklaşık 20 dönüm büyüklüğündeki arsalarını takas etti. Büyükşehir, TCDD arazisine çarşı için gerekli yolu yapacak. TCDD de hızlı tren projesini Büyükşehir’den aldığı arazide gerçekleştirecek.
  Müjdeli haberi 81’inci İzmir Enternasyonal Fuarı’nın açılışı için gelen Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ile Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu verdi. Vali Cahit Kıraç’ın da katılımıyla gerçekleşen ziyarette konuşan Yıldırım, kurumların işbirliği içinde çalışmasının kentte yaşayanların hayatını kolaylaştırdığını söyledi.
  Bakan Yıldırım, “Bu da küçük ama anlamlı bir iş oldu. İşlemler daha tamamlanmadı, ama biz beklemeden işe koyulduk. Bir sorun daha çözülmüş oldu. Benzer çalışma Işıkkent Ayakkabacılar Sitesi’nde de yapılıyor. Orada da Büyükşehir ile Karayolları mesafe aldı” dedi.
  Yıldırım, hızlı tren hattıyla Gıda Çarşısı’na yapılacak yolun aynı güzergahta olduğunu, takasın ardından yol koridorunun açılacağını, hızlı trenin ise yeraltına alınacağını, projesi bitince de imar planlarına işleneceğini sözlerine ekledi.

  45 günde açarız
  Köprü ihalesinin 14 Ağustos’ta yapıldığını dile getiren Başkan Kocaoğlu da, “Henüz bir itiraz yok. İnşallah olmaz ve süreç uzamaz. Diğer taraftan da TCDD arazisini yol olarak kullanmamız, bizim de hızlı tren için oradaki arazimizi TCDD’ye vermemiz gerekiyor. Esasta mutabıkız. Projemiz hazır. Yolu 45 günde tamamlayıp açacak konumdayız. Köprüden önce yolu yaparız. Köprü de inşaat bitince kullanılır” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı