MANİSA HABERLERİ

30 Senelik Sorun Çözüme Kavuşuyor

IHA
29.07.2015 - 17:30Son Güncelleme :

MANİSA SU VE KANALİZASYON İDARESİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ (MASKİ) TARAFINDAN ŞEHRE KAZANDIRILACAK OLAN MANİSA ATIKSU ARITMA TESİSİ’NİN YER TESLİMİ YÜKLENİCİ FİRMAYA YAPILDI.

IHA

Manisa Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (MASKİ) tarafından şehre kazandırılacak olan Manisa Atıksu Arıtma Tesisi’nin yer teslimi yüklenici firmaya yapıldı. Yapımının tamamlanmasıyla atık suların çevreye zararlı unsur olmasını önleyecek olan tesis, şehrin 30 senelik Atıksu arıtma sorununu da çözüme kavuşturmuş olacak. Tesisin Manisa için önemine vurgu yapan Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, projenin ortaya çıkarılmasına emeği geçen herkese teşekkür etti.
Atık suların çevreye zararlı unsur olmasını önlemek amacıyla çalışmalarını tüm hızıyla sürdüren MASKİ Genel Müdürlüğü, Manisa’da 41 milyon 600 bin 839,48 lira bedelle yapılacak olan Atıksu Arıtma Tesisinin yer teslimini yüklenici firmaya yaptı. Yer teslimi yapılması için Manisa’ya gelen firma yetkilileri, MASKİ’ye ziyaret ederek MASKİ Genel Müdürü Yakup Koç, Genel Müdür Yardımcıları ve Daire Başkanları ile bir araya geldiler. Yüklenici firma tarafından MASKİ’ye yapılan ziyarette Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün ile İller Bankası İzmir Bölge Müdürü Selahattin Özsoy da yer aldı. Atıksu arıtma konusunun Manisa’nın 35-40 senelik sorunu olduğunu dile getiren Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, “Nüfusun 60-80 binlerden bir anda 350 binlere gelmiş olması bunun etkenlerinden bir tanesi. OSB’nin çok hızlı büyümesinin getirdiği nüfus göçü Manisa’nın nüfusunu bu süre içerisinde 3’e 4’e katladı. Tabi arıtma da mevcut kapasitesinin altında yüzde 25’ler civarında kalmış. 600-700 bin nüfusu ve önümüzdeki 30-40 seneyi idare edecek bir tesis olacak” diye konuştu.
MANİSA İÇİN ÇOK ÖNEMLİ PROJELER
Manisalılara hizmet noktasında güzel hizmetler ortaya çıkarmaya çalıştıklarını dile getiren Başkan Ergün, “İller Bankası’na başta Genel Müdürümüz ve Bölge Müdürümüz olmak üzere tüm çalışanlarına çok teşekkür ediyoruz. 2 ana projemizden bir tanesi Atıksu Arıtma Tesisiydi. Diğeri ise Katı Atık Bertaraf Tesisiydi. Bunlar Manisa için çok önemli projeler. Şu anda her ikisini de çözmüş durumdayız. Manisa’nın 30 senelik iki sorunu çözüme kavuşturuluyor” dedi. MASKİ Genel Müdürü Yakup Koç da yapılacak olan Atıksu Arıtma Tesislerin Gediz’in temizlenmesinde büyük öneme sahip olacağını dile getirdi.
PROJE SAHASI İNCELENDİ
MASKİ Genel Müdürü Yakup Koç, Genel Müdür Yardımcıları ve Daire Başkanları, İller Bankası İzmir Bölge Müdürlüğü yetkilileri ile yüklenici firma yetkilileri daha sonra Manisa Atıksu Arıtma Tesisinin yapılacağı alana geçerek proje üzerinde fikir alışverişinde bulundu. Ardından proje sahasında teknik incelemelerde bulunuldu. İller Bankası Genel Müdürlüğü kanalıyla Ankara’da ihalesi gerçekleştirilen ve 41 milyon 600 bin 839,48 lira bedelle hizmete kazandırılacak tesis 80 bin metreküp günlük kapasiteyle hizmet verecek. Tesis, yapımı tamamlandıktan sonra 12 ay boyunca yüklenici firma tarafından işletilecek. Tesiste, yaşanması muhtemel iş kazalarını önlemek amacıyla gaz algılama, ölçüm ve güvenlik sistemi temin edilecek. Kurulu gücü 1,5 Mw olan Güneş enerji sisteminin de olacağı tesiste, çamur bertarafı için 1 adet solar kurutma sistemi yapılacak. 600 gün yapım süresi olan tesisin tamamlanmasıyla Manisa’nın atıksuları çevreye zararlı unsur olmaktan uzaklaştırılacak.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Manisa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Manisa ilinden 30 Senelik Sorun Çözüme Kavuşuyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Temmuz 2015 tarihinde saat 17 30’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça 30 Senelik Sorun Çözüme Kavuşuyor haberi güncellenecektir.

MANİSA NAMAZ VAKİTLERİ

11 Aralık 2017, Pazartesi
 • İmsak
  06:27
 • Guneş
  08:11
 • Öğle
  13:14
 • İkindi
  15:42
 • Akşam
  17:57
 • Yatsı
  19:30
Sayfa Başı