Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

30 pound hayatını değiştirdi

Manchester City'nin Arjantinli golcüsü Sergio Agüero, ailesini ve kendisini büyük bir bataklıktan sadece 30 pound karşılığında kurtardı.

Koray DURKAL
SON GÜNCELLEME

Gerçek bir hayat hikâyesinin kahramanlarından olan Agüero’nun çocukluğu, Buenos Aires’in eteklerinde “kokain başkenti” olarak bilinen bir gecekondu mahallesinde başladı. Takım arkadaşı Carlos Tevez gibi uyuşturucu ve şiddet ile çevrili toprak sahalardan başka bir dünyaya adım atmayı başaran Agüero’yu ilk keşfeden koç Eduardo Gonzalez oldu.

Büyüklerle dans ediyordu

Babası Leonel del Castillo’nun isteği üzerine 8 yaşındayken Agüero’yu izlemeye giden Gonzalez o yılları, “Çok özel bir oyuncuydu. Büyüklerle sahada adeta dans ediyordu” sözleriyle anlatırken, Arjantinli golcünün o yıllarda yaşadığı zorlukların herkese ders olması gerektiğini söyledi.

Gecekondu mahallesinde 5 kardeş ve 2 kuzeni ile birlikte tuvaleti bile olmayan bir evde yaşayan Agüero'nun hayatını değiştiren isim ise Independiente’nin eski futbolcusu Nestor Rambert oldu. Eduardo Gonzalez’in tavsiyesi üzerine 9 yaşına geldiğinde Agüero’yu U-13 milli takımına alan Rambert, maç başına 30 pound ödeyerek Arjantinli oyuncunun yeni bir yol çizmesinde başrol oynadı.

Babası Leonel’in uyuşturucu bağımlıları ve hırsızlar tarafından kuşatıldığı yıllar Agüero için gerçek bir savaştan farksızdı. Agüero’nun para kazanması mahallede yaşayan diğer insanları rahatsız ederken, Arjantinli ve ailesi için yeni bir yaşama yelken açmayı zorunlu hale getirmişti.

Rambert sayesinde para kazanan ve bunun yanı sıra gıda, ilaç, giysi, okul kitapları ve otobüs bileti için ödeme alan Agüero ailesiyle birlikte o mahalleden ayrılarak yeni bir eve taşındı.

16 yaşında tüm dünya tanıdı

16 yaşına geldiğinde, Aguero ülkenin en genç ve herkesin istediği bir yetenek haline gelmişti. Independiente’de gösterdiği performans ve 2001 yılında Boca Juniors maçında yaptığı tek kişilik solo onun dünya kulüplerinin radarına girmesini sağlamıştı.

Boca Juniors ve River Plate gibi Arjantin’in dev kulüplerini reddeden Agüero’nun değerini bilen ilk kulüp Atletico Madrid oldu.

18 milyon pounda Atletico Madrid'e

Juventus ve Bayern Münih gibi takımların yaptığı teklifleri reddeden Indipendiente kulübü , Atletico Madrid’in 18 milyon Pound’luk teklifine hayır diyemedi. Agüero efsanesinin başladığı Arjantin’den ayrılan mütevazı oyuncu için İspanya kariyer basamaklarını hızla çıkacağı ikinci adres olacaktı ve genç oyuncu bu sorumluluğun altından da başarıyla kalktı.

5 yılın ardından Premier Lig'i seçti

Gollerini Atletico Madrid formasıyla sürdüren başarı dolu 5 yılın ardından 38 milyon Pound karşılığında Premier League’in güçlü ekiplerinden Manchester City’e transfer olan Agüero, geçtiğimiz sezonun son maçında attığı son dakika golüyle önemli maçların büyük oyuncusu olduğunu ispat etti.


Bunları da Beğenebilirsiniz