‘30 milyon satacak’ rüzgarı esti, 35 şirket 100’den fazla ‘tablet’le yarıştı

Hanife BAŞ
08.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

Apple’ın iPad’i piyasaya sürmesiyle birlikte canlanan tablet bilgisayar piyasasında, 30 milyon adetlik satış öngörüsü üreticileri harekete geçirdi. Las Vegas’ta düzenlenen CES 2011 Fuarı’nda tam 35 firma, 100’den fazla tablet bilgisayar modeli tanıttı.

ABD’nin Las Vegas şehrinde düzenlenen tüketici elektroniği şovu CES 2011 Fuarı’nda beklendiği gibi tablet bilgisayar fırtınası esiyor. Yarın sona erecek fuarda 100’den fazla tablet modeli sergilenirken, 35 büyük ve küçük firma yeni modellerini tanıttı. Firmalar, önümüzdeki yıl dünyada 30 milyon adet satılacağı öngörüsünden hareket ederken, tablet bilgisayarlar notebookları gölgede bırakarak fuara damgasını vurdu. Tüketici Elektroniği Birliği (CEA) Baş Ekonomisti Shawn Dubravac, tablet ürünlerde satışın 2014’te 45 milyonu bulmasını beklediklerini söyledi. Aralarında Lenovo, Motorola, Asus, Samsung, Blackberry, LG, Toshiba, Dell ve Vizio’nun bulunduğu 35 firma, CES 2011’de 100’e yakın yeni tablet ürün ya da yeni versiyon tanıtırken, öne çıkanlar şunlar oldu:
ALG, cep telefonu operatörü T-Mobile’la beraber uzun zamandır beklenen ve Android işletim sisteminin son versiyonu 3.0 Honeycomb’ı kullanan G-Slate’ı duyurdu. Tablet aynı zamanda T-Mobile’ın 4G teknolojisini kullanabilecek.
Motorola’nın tableti Xoom da, Android’in son işletim sistemi Honeycomb da denilen 3.0’ı kullanıyor. 10.1 inç büyüklüğünde, iki ay içinde satışa çıkacak. Xoom’un, 4G ve LTE desteği var.
Hem laptop, hem tablet
Uzakdoğulu Asus Eee Pad Transformer ve Slider’ı bir laptop şeklinde ama ikiye ayrılarak tablet olarak görev yapabiliyor.
Çinli Lenovo da, tablet yarışına IdeaPad ve LePad’le katıldı. Bu cihaz da hem laptop, hem tablet olarak kullanılabiliyor.
IdeaPad laptop tarafı için, LePad ise tablet için kullanılıyor. Dell de tableti Streak 7’ninde, 7 inç’lik ekrana var.
4G şebekesini destekliyor ve Android 2.2’yi kullanıyor.
Yeni versiyon çıkaranlar
Samsung, 2010 yılında piyasaya sunduğu ve Türkiye’de de satılan tablet bilgisayarı Galaxy Tab’in, sadece kablosuz internetli (Wi-Fi) modelini de fuarda tanıttı. Daha önceki modeli 3G ve Wi-Fi bir arada bulunduruyordu. Şirket, Galaxy Tab’in satışlarının bugüne kadar 1.5 milyonu geçtiğini de açıkladı. Diğer yandan Verizon Wireless’la beraber 4G-LTE uyumlu Galaxy Tab’lerini duyurdu.
Toshiba da geçen yıl çıkardığı Folio’dan sonra Honeycomb’lı tableti geliştirdi.
Tablette de üç boyut
Büyük üreticiler yanında Vizio, Coby, Cydle, iStation, Sylvania, Aigo gibi küçük üreticiler de tablet geliştirme planlarını açıkladı. Koreli iStation’ın tablet projesi üç boyut özelliğiyle ilgi çekti. Zood 3D tablet, üç boyutlu görüntülerin
gözlüksüz izlenmesini sağlayacak. 2011’de piyasada olacak.

Cep telefonları 4G’ye geçti

FUARDA öne çıkan diğer bir trend ise 4G’yi (dördüncü nesil) destekleyen akıllı cep telefonları oldu. Cep üreticileri operatör işbirliğiyle bu modellerini duyuruyor. HTC, cep telefonu operatörü Sprint işbirliğiyle 4G (dördüncü nesil) teknolojisini destekleyen cep telefonu HTC Evo Shift 4G’yi çıkardı. Telefon, HTC Evo 4G ve Samsung Epic 4G modelleriyle beraber Sprint’in Wimax (kablosuz internet) ağını destekliyor. Evo Shift 4G, dışarı çıkarılabilen Qwerty klavyeye sahip. 3.6 inçlik dokunmatik ekranı var. ABD’li cep telefonu operatörü Verizon’un Başkanı Lowell McAdam da, şirketin LTE ağının 2011 yılının ilk çeyreğinde duyuralacağını belirterek, “Bu 38 şehre uzanabilir. Altı tane yeni 4G, LTE telefonunun duyurusunu yapacağız” dedi.

Ağırlık 1 kilonun altına yerleşti

CES 2011 Fuarı’nda tanıtılan tablet bilgisayarların genel özellikleri şöyle:
Tabletlerin işletim sisteminin tamamına yakınının Google’ın Android sistemi olduğu görülüyor.
Simkartlı tabletlerde 3G yanında 4G ve LTE teknolojisini destekleyenler de var.
Büyüklükleri 7-10.1 inç arasında değişiyor.
Ağırlıkları ise 1 kilogramın altında.
Bazıları hem laptop, hem tablet olarak kullanılabiliyor.
Android’in son sürümü Honeycomb’ı kullanan ilk tabletler bu fuarda açıklandı.
Tablete de üç boyut geldiği görüldü.
Yeni tabletlerin çoğunun 2011 yılının ilk çeyreğinde piyasaya sunulması öngörülüyor.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı