Ege Haberleri

  30 Mart’a göre oylar azaldı

  Osman Nuri BOYACI / DENİZLİ, (DHA)
  12.08.2014 - 01:07 | Son Güncelleme:

  DENİZLİ'de seçim sonuçları farklı açılarla değerlendirilmeye başlandı.

  AK Parti kurmayları oy oranlarının arttığını, başarılı olduklarını söylerken, MHP ve CHP de Ekmeleddin İhsanoğlu'nun seçimi önde tamamlamasını başarılı görüyor. AK Parti’de yerel seçime göre oy oranı yüzde 1.4 artarken, oy sayısı 8 bin 813 azaldı. MHP ve CHP'nin yerel seçimlerde aldığı yüzde 50.5 oran ise 49.62 olarak gerçekleşti. İki partinin yerel seçimlerdeki 309 bin 655 olan oyu ise 282 bin 533'e geriledi. Demirtaş’a sandıktan 18 bin 682 oy çıktı. Seçime katılım oranı da yüzde 83 ile Türkiye genelinin üzerinde oldu ve yüzde 83 olarak gerçekleşti.
  Seçim sonuçlarını üç adayı destekleyen partiler de başarı olarak yorumladı. AK Parti kurmayları yerel seçimde aldıkları yüzde 45.2 oy oranlarını yükselttiklerini belirterek başarılı olduklarını söylerken, MHP ve CHP yöneticileri ise Denizli’de seçimi birinci sırada bitirdiklerini, hükümetin tüm olanaklarını kullanmasına ve oy kullanmayanlara rağmen oy oranını koruyarak başarılı olduklarını söyledi. HDP’liler ise oylarını 7 binden 18 bine çıkararak önemli bir başarı elde ettiklerini vurguladı.

  12 ilçede İhsanoğlu
  Yerel seçimlerle birlikte büyükşehir olan Denizli’nin 19 ilçesinin 12’sinde muhalefetin adayı İhsanoğlu sandıktan birinci çıktı. Baklan, Bekilli, Bozkurt, Buldan, Çal, Çardak, Çivril, Güney, Honaz, Sarayköy ve metropol ilçeler Merkezefendi ve Pamukkale’de seçmen ‘İhsanoğlu’ dedi. İhsanoğlu’na en fazla destek ise yüzde 60 ile Bekilli’den geldi. AK Parti adayı Erdoğan ise sadece Acıpayam, Beyağaç, Çameli, Kale, Babadağ ve Serinhisar’da seçimi önde bitirdi. Erdoğan, Çameli’de yüzde 70.7 ile ezici bir üstünlük sağladı. AK Parti’nin yerel seçimleri kazandığı Baklan, Çardak, Çivril, Güney, Honaz, Sarayköy, Merkezefendi ve Pamukkale ilçelerinde seçmenin muhalefetin adayı İhsanoğlu’na destek vermesi dikkat çekti.

  Yerelin üstüne çıktı
  Yerel seçim sonuçları dikkate alındığında MHP ve CHP’nin toplam yüzde 50,5 olan oy oranı yüzde 49.62’ye indi, yaklaşık yüzde 1 oy kaybı yaşandı. Yüzde 1’lik düşüşün oy sayısını 309 binden 282 bine gerilemesi ise seçimlere katılmayan seçmenlerin önemli bir bölümünün çatı bloğu seçmeni olduğunu ortaya koydu. Yerel seçimlerde Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan’la yüzde 45,2 oy alan AK Parti ise adayı Erdoğan’la oy oranını yüzde 47.09’a çıkardı, ancak oy sayısı 276 bin 927’den 268 bin 114’e düştü. Bu da yaklaşık bir kısım AK Parti seçmeninin de çeşitli nedenlerle sandığa gitmediğini gösterdi.

  CHP’DE TARTIŞMA BAŞLADI
  CHP Denizli İl Başkanı Bülent Nuri Çavuşoğlu, asıl sorgulanması gerekenin İhsanoğlu’nun başarısızlığı ve mağlubiyetinden pay kapma yarışı içine girenler olduğunu söyledi. İhsanoğlu’nun adaylığının açıklanmasından sonra partideki ‘istemezükçü’ isimlerin adayın tartışılır hale gelmesine neden olarak, toplumun algısını bozduğunu söyledi, “Bu kişilerin sonradan yaptıkları ‘U’ dönüşleri ise sandıktan uzaklaştırdıkları ve moralini yitiren seçmenin tekrar sandığa gelmesini sağlayamamıştır” dedi.
  Recep Tayyip Erdoğan yerine kendi partisini eleştirenlerin iyi niyetinden şüphe etmek gerektiğini de söyleyen Çavuşoğlu, ”Faturanın Genel Başkanımıza kesilmeye çalışılması, bu anlayışın esas amacının kendi ikbal ve geleceklerine kurgulandıklarını ortaya koyuyor” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı