EDİRNE HABERLERİ

30. İl Müftüleri İstişare Toplantısı

AA / Cihan Demirci
15.01.2015 - 18:22Son Güncelleme :

-Diyanet İşler Başkanı Prof. Dr. Görmez: -"Çadır kentlerin dışında yaşayan Suriyeli vatandaşlarımızın çocuklarının eğitim meselesi çok önemli bir mesele ve üzerinde çokça duruyoruz. İstiyoruz ki ülkemizde misafir de olsa hiçbir çocuk eğitimsiz kalmasın" -"Üniversite öğrencilerine sağlanan yurt konusunda Kredi Yurtlar Kurumu devlet imkanları son derece önemlidir. Vakıflarımızın da yurt açma konusuna nesillerin geleceği açısından destek vermesi gerekiyor. Bu son derece önemli bir proje"

AA / Cihan Demirci

EDİRNE (AA) - Diyanet İşler Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, "Çadır kentlerin dışında yaşayan Suriyeli vatandaşlarımızın çocuklarının eğitim meselesi çok önemli bir mesele ve üzerinde çokça duruyoruz. İstiyoruz ki ülkemizde misafir de olsa hiçbir çocuk eğitimsiz kalmasın" dedi.

Görmez, 30. İl Müftüleri İstişare Toplantısı’nın son gününde, Türkiye'nin son yıllarda çokça göç aldığını söyledi.

Suriye, Irak ve dünyanın birçok muhtelif yerinden göçler yaşandığını anımsatan Görmez, "Birçok insan ülkemize sığındı. Bilhassa bu kardeşlerimize yönelik il müftülüklerimiz göçlerin yaşandığı Kilis, Urfa ve Antep gibi sınır illerimizde çalışmalar yaptı. Bugün muhacirlerin olmadığı bir il yoktur" diye konuştu.

Görmez, cami, sokak ve evleri ensar evine dönüştürerek Türkiye'ye gelenlere kucak açtıklarını belirtti. Suriyeli çocukların eğitimine de değinen Görmez, şöyle devam etti:

"Türkiye Diyanet Vakfı marifetiyle başlayan, çadır kentlerin dışında yaşayan Suriyeli vatandaşlarımızın çocuklarının eğitim meselesi çok önemli bir mesele ve üzerinde çokça duruyoruz. İstiyoruz ki ülkemizde misafir de olsa hiçbir çocuk eğitimsiz kalmasın. Hiçbir insan sokakta, soğukta kalmasın. Onları koruyalım muhafaza edelim istiyoruz. Bu konuda il müftülüklerimize büyük görevler düşmektedir."

- Üniversite öğrencileri için açılacak yeni yurtlar

Görmez, Türkiye Diyanet Vakfınca her ilde yurt açılması konusuna ilişkin çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Milyonların içerisinde sadece 600 bin öğrenci için yurt imkanı sağlanabildiğini belirten Görmez, şöyle devam etti:

"Üniversite öğrencilerine sağlanan yurt konusunda Kredi Yurtlar Kurumu devlet imkanları son derece önemlidir. Vakıflarımızın da yurt açma konusuna nesillerin geleceği açısından destek vermesi gerekiyor. Bu son derece önemli bir proje. Bu toplantılarımızda Türkiye Diyanet Vakfı'nın 7 kıtada yaptığı işleri sunma imkanı bulduk. Okul öncesi çocuklarımıza yönelik Kuran kurslarımızın genel durumunu gözden geçirme imkanı bulduk. Kurumlarımıza düşen vazifeleri paylaşmaya çalıştık. Personel istihdamında yeterlilikleri ele aldık."

Görmez, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın çalışmalarına hız kesmeden devam ettiğini kaydetti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Edirne haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Edirne ilinden 30. İl Müftüleri İstişare Toplantısı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 15 Ocak 2015 tarihinde saat 18 22’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça 30. İl Müftüleri İstişare Toplantısı haberi güncellenecektir.

EDİRNE NAMAZ VAKİTLERİ
23 Kasım 2017, Perşembe
 • İmsak
  06:18
 • Guneş
  08:05
 • Öğle
  13:12
 • İkindi
  15:39
 • Akşam
  17:56
 • Yatsı
  19:31
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı