İK/Yeni Ekonomi Haberleri

İK YENİ EKONOMİ

  30 bin lirayı 3 ayda takıyor

  Ceyhun KUBURLU - ckuburlu@hurriyet.com.tr
  04 Nisan 2016 - 10:53Son Güncelleme : 09 Haziran 2017 - 09:58

  Altın fiyatının yükselmesiyle birlikte tüketici altın yerine daha uygun olan takıları tercih etmeye başladı. Yatırım maliyetinin düşük, kâr marjının yüksek olması da bijuteriyi girişimcilerin ilgi odağı haline getirdi. Sektöre kadın ve genç girişimcilerin ilgi gösterdiğini anlatan Takıştır Bijuteri Genel Müdürü Celal Uzunoğlu, “30 bin liralık bir yatırım 3 ayda geri dönüş sağlıyor” dedi.

  Fijuteri ve takı son yılların en hızlı büyüyen sektörlerinden biri. Sürekli yeni markalar sektöre girerken eskiler de hız kesmeden büyüyor. Sektörün 700 milyon liralık bir büyüklüğe ulaştığı tahmin edilirken, yıllık büyümesinin yüzde 10’un üzerinde olduğu belirtiliyor. Daha çok alışveriş merkezleri ve alışveriş caddelerinde görmeye başladığımız aksesuar mağazaları bugün kadın ve genç girişimcilerin hedefinde. Bugün Türkiye’de 50’den fazla mağazası bulunan Takıştır Bijuteri’nin Genel Müdürü Celal Uzunoğlu, “Bu alanda franchise veren markaların sayısı hızla artıyor. Ortalama 30 bin liralık yatırım gerektiren bir mağazanın yatırımı yaklaşık 3 ayda geri dönebiliyor. Bu da takı sektörüne yapılan yatırımı cazip hale getiriyor” dedi. Uzunoğlu, bu alana yatırım yapmak isteyen girişimcilere şu tavsiyelerde bulundu:

  PAZAR NASIL BÜYÜYOR
  Hazırgiyim markalarının yeni sezon tanıtımlarında takı ve aksesuarları yoğun kullanması, tüketicileri bu alana yönlendirdi.
  7’den 70’e her türlü tasarım takıya sahip bu mağazalara ilgi bir anda arttı ve sektörün büyüklüğünün 700 milyon lirayı aştığı tahmin ediliyor.

  Bugün takı ve bijuteri sektörü yılda yüzde 10 büyürken, hazırgiyim markaları da bu alana yatırım yapıyor.

  Türkiye’de bu alanda markalaşan ve franchise veren 8’e yakın marka bulunuyor ve bu sayı her geçen yıl artıyor.

  MALİYETİ VE GERİ DÖNÜŞÜ
  - Yaklaşık 30-50 metrekarelik bir mağazanın anahtar teslim maliyeti ortalama 30 bin lira.
  - Franchise giriş bedeli talep etmiyoruz. Sadece ürünlerin ücreti alınıyor.
  - Cirodan pay ya da tanıtım için ayrıca ücret talep etmiyoruz.
  - Mağazanın kurulum, dizayn, teşhir personelin yetiştirilmesi gibi hizmetler ekibimiz tarafından ücretsiz yapılmaktadır.
  - Kiralar cadde ve alışveriş merkezlerinde değişkenlik göstermekle birlikte 2 bin TL ile 15 bin TL arasında değişebiliyor.
  - Mağazalarda ortalama çalışan sayısı 2.
  - Yatırımın geri dönüş süresi ise 3 ay olarak hesaplanıyor.

  DOĞRU YATIRIM NASIL OLUR?
  - Dünyadaki pazarın büyük bir bölümü Uzakdoğu ülkeleri tarafından tedarik ediliyor. Ancak bu oran Türkiye’de diğer ükelere göre düşük kalıyor.
  - Hareketli bir lokasyonda yer temin etmeleri gerekmekte.
  - Mağaza açıldıktan sonra güncel ürün takibi yapılmalı.
  - Kurumsal bir markanın çatısı altında olmak maliyetleri düşürür.

  Bilmeniz gerekenler
  Geçmişte imitasyon takılar tercih edilmezken bugün gerek fiyatların düşüklüğü, gerekse moda olması nedeniyle imitasyon ürünlere talep artıyor.

  Takı ve aksesuar üreticileri, tüketici tercihlerine ve moda dünyasının beklentilerine uygun olarak sürekli ürün çeşitliliğini artırarak dikkat çekiyor.

  Pazar büyükşehirlerin yanı sıra özellikle Anadolu şehirlerinde ciddi bir büyüme potansiyeline sahip.

  30 bin lirayı 3 ayda takıyor

  Etiketler: takı , franchise , yatırım
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı