30 bin kişi kuyruğa girdi patronlar da 'Çırak' olacak

Demirhan HARARLI
06.02.2005 - 01:26 | Son Güncelleme:

ABD'li emlak kralı Donald Trump'ın CNN Türk'te yayınlanan "The Apprentice" yarışması, yakında yerli versiyonuyla Kanal D ekranında olacak. Patronluğu eski TÜSİAD Başkanı Tuncay Özilhan'ın üstleneceği "Çırak" adlı yarışmaya 30 bin kişi başvurdu. Başvuranlar arasında patronlar bile var.

AMERİKALI emlak kralı Donald Trump, düzenlediği bir yarışmayla kendisine astronomik maaş ödeyeceği yardımcıyı bulduğu NBC'deki "The Apprentice" (Türkiye'de CNN Türk'te yayınlanıyor) adlı yarışmanın yerli versiyonu, "Çırak" adıyla yakında Kanal D'de başlıyor. Donald Trump'ın yerine Türkiye versiyonunda Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) eski Başkanı ve Anadolu Grubu İcra Başkanı Tuncay Özilhan'ın yer alacağı "Çırak"a katılmak için, Türkiye'nin dört bir yanından 30 bin kişi başvurdu.

15 BİN YTL MAAŞ:

Kazananın 15 bin YTL. (15 milyar TL.) ile Anadolu Grubu'nda işe başlayacağı yarışmanın Ankara, İzmir ve İstanbul elemeleri tamamlandı. Yapılan ön değerlendirme sonunda "Çırak"ın ilk turuna katılmaya hak kazanan 522 kişinin yüzde 30'unun aslında kendi işinin patronu olduğu ortaya çıktı. Kendi işlerinin başında olmalarına rağmen bu yarışmayla daha da iyi yerlere gelmek isteyen bu kişilerin de arasında bulunduğu 522 kişi, geçtiğimiz günlerde jüri karşısına çıktı.

JÜRİDE KİMLER VAR:

Fatih Cesur (Kanal D), Lütfü Fırat (Anadolu Grubu İnsan Kaynakları Koordinatörü), Barbaros Talı (Anadolu Grubu Basın Halkla İlişkiler Koordinatörü), Timur Altop (ANS), Fırat Kasapoğlu (Prodüktör), Aslı Ekşioğlu'ndan (Prodüktör) oluşan jürinin değerlendirmesi sonucu 35 kadın, 38 erkek, toplam 73 kişi yarı finale katılmaya hak kazandı.

KİMİ İŞSİZ, KİMİ PATRON:

İlk tura katılan yarışmacı adaylarının yüzde 20'si işsiz, yüzde 38'inin işi var ama işinden memnun değil.

Yüzde 41'i ise işinden memnun ama "Çırak" programı kanalıyla bir fırsat yaratmak ve daha iyi bir kariyer edinmek istiyor.

Yine ilk tura katılma hakkı kazananlarının yüzde 18’i lise, yüzde 40’ı üniversite, yüzde 21'i yüksek lisans mezunu.

Adayların yüzde 39'u en az bir yabancı dil biliyor ve yüzde 22'si de yurt dışında eğitim görmüş.

FİNAL 9-10 ŞUBAT'TA:

Yarışmanın yarı final elemeleri 6-7-8 Şubat günleri İstanbul'da yapılacak ve yarışmacı adayı sayısı 73'den 40'a düşecek. Yarışmanın finali 9-10 Şubat tarihlerinde yine İstanbul'da yapılacak ve yarışmacı sayısı 20'ye inecek. 20 yarışmacıdan 16'sı asil yarışmacı, ikisi kadın, ikisi erkek olmak üzere dördü de yedek yarışmacı olacak.

'Çırak' adaylarının profili

İşsiz:
Yüzde 20

İşini beğenmiyor: Yüzde 38

Kariyer için katılıyor:Yüzde 41

Lise mezunu: Yüzde 18

Üniversite mezunu:Yüzde 40

Yüksek Lisans Mezunu:Yüzde 21

Yabancı dil biliyor:Yüzde 39

Yurtdışı eğitimli:Yüzde 22
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı