Dünya Haberleri

DÜNYA

  30 bin kişi kaçıyor

  Hürriyet Haber
  15.04.2016 - 20:55 | Son Güncelleme: 15.04.2016 - 20:57

  MERKEZİ New York’ta bulunan İnsan Hakları İzleme örgütü (HRW) dün yaptığı açıklamada Suriye’de Halep vilayetinin kuzeyinde IŞİD ile muhalifler arasında artan çatışmalardan ötürü kamplarda yaşam mücadelesi veren en az 30 bin sivilin IŞİD’den kaçmak için son 48 saatte Türkiye sınırı boyuna uzanan kamplar ile muhaliflerin elindeki Azez’e yöneldiğini belirtti.

  Bölgedeki üç kamp tamamen boşaldı. HRW, Türkiye’ye ‘sınırın açılması’ çağrısında bulundu. Fransız AFP’nin haberine göre HRW araştırmacısı Gerry Simpson, “Siviller IŞİD’den kaçarken, Türkiye merhamet yerine gerçek mermilerle ateş açıyor” iddiasında bulunarak Türk sınır muhafızlarının bazı sığınmacılara ateş açtığını öne sürdü.

  ÜÇ KAMP BOŞALDI

  HRW’nin açıklamasında Türkiye’deki uluslararası yardım görevlileri ve Azez’in doğusunda bulunan yerinden edilmiş kişilerin yaşadığı 10 kamptan 6’sının sorumlusunun verdiği bilgilere göre IŞİD’in 13 ve 14 Nisan’daki ilerlemesi bu kamplarda ikamet eden 60 bin kişiden en az yarısının yollara düşmesine yol açtı. Bu insanlar aralarında Türkiye sınırı üzerindeki Bab al-Salameh kampının da olduğu sınır boyunca uzanan diğer kamplar ile Azez kentine yöneldi. HRW, daha önce 24 bin kişinin ikâmet ettiği Ikdah, Haramin ve El Şam kamplarının tamamen boşaldığını bildirdi.

  IŞİD TERKE ZORLADI

  Kuruluşa konuşan Türkiye sınırı üzerindeki Ikdah kampının sorumlusu, IŞİD üyelerinin önceki gün kampı ele geçirip havaya ateş açarak, kamp sakinlerini bölgeyi terk etmeye zorladığını söyledi. İnsan hakları kuruluşu, Türkiye’nin son bir yıldır çok ağır yaralılar hariç Suriye’den vizesiz girişe izin vermediğine dikkat çekerek, IŞİD’den kaçanlara sınırların açılması çağrısında bulundu.

  Etiketler: ışid , New York , Halep
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı