Ege Haberleri

EGE

  30 bin kişi iş için başvurdu

  Hürriyet Haber
  10.08.2009 - 21:37 | Son Güncelleme: 10.08.2009 - 21:37

  Dört ayda 30 bine yakın iş başvurusu aldıklarını söyleyen Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, “İşsizlik sorununun çözümünü önce hükümete sormak gerek” dedi.

  BAYRAKLI Belyediye Başkanı dört ayda 30 bine yakın iş başvurusu aldıklarını bu talebin kendileini de bunalttığını söyledi. Belediyenin hizmet alımlarını gerçekleştirdiğini ve şu ana kadar 700 civarı iş başvurusunun belediye bünyesinde değerlendirildiğini belirten Başkan Karabağ; geçtiğimiz günlerde yapılan meclis toplantısının ardından etrafını saran vatandaşlara seslendi.

  Yönetim sonucu

  İşsizliğin merkezi yönetimin politikalarının sonucu olduğuna dikkat çeken Hasan Karabağ; bu sorunun merkezi yönetimin yanlış ekonomik kararlarının sonucu ortaya çıktığını ve köklü çözümünde de sadece belediyelerin adres kabul edilmesinin doğru olmadığını, işsizlik sorununun çözümünü önce hükümete sormak gerektiğini söyledi. Belediyeye alınacak olan işçi sayısının nihayetinde sınırlı olduğunun altını çizen Karabağ, bugüne kadar alınan işçilerin neredeyse tamamının Bayraklı’da oturan kişilerden oluştuğuna dikkat çekti.

  Hiç kimseye söz vermedim

  Vatandaşların  “Bir evden biri kişi alınacak” sözünü yanlış anladığını belirten Karabağ, “Bu; 300 bin nüfusu olan Bayraklı’da yaklaşık 70 bin konut varsa 70 bin kişinin işe alımı demektir. Bunun mümkün olmadığı ortada. Ben her evden bir kişi alınacak derken eğer bir evde bir kişi belediyede işe başlamış ise aynı aileden ikinci kişinin alınamayacağını kastettim. İşe alımlarda, sınırlı bir sayı da olsa olabildiğince adaletli olduğumuza inanıyorum. Hiç kimseye birebir iş sözü vermedim, adalet sözü verdim. Sözlerimi de tuttum. Sivil toplum kuruluşları ve mahallelerin kanaat önderleriyle yapılan bir işe alım süreci gerçekleştirdik. Bu bir ilktir” dedi. Belediyeye yapılan başvurulardan bir havuz oluşturulduğunu söyleyen Karabağ;  “Mesleklerine göre gruplandırdığımız başvuruları işadamlarına, meslek odalarına ve yatırımcılara yönlendiriyor, öneriyoruz” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı