"Vahap Munyar" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Vahap Munyar" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Vahap Munyar

3 yılda 1400 yatırımcıya dokundu, Fortune 500’deki Türklerle ‘zincir’ kurdu

TÜRKİYE Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı Alpaslan Korkmaz, üç yıllık çalışmalarını 1-1.5 saate sığdırmak istercesine söze girdi:

- Üç yılda Türkiye’de gerçekleşen ve yürüyen 1400 yatırıma “dokunmuş” olduk. Kimi sıfırdan yatırıma geldi, kimi mevcut yatırımını büyüttü. Kiminde de küçük pürüzlerin çözümünde katkımız oldu...

Yatırım Ajansı’nın internet sitesini 67 bin 324 kişi ziyaret etmiş. Toplam ziyaret sayısı 100 bin 339’a ulaşmış. Ajansın kayıtlarına her türlü verisiyle giren şirket sayısı 10 bine dayanmış. Ajans ayrıca, 7 bin 170 şirketi de, “potansiyel yatırımcı” diye kayda almış.


- Uçaklardaki koltuk ceplerinde broşürlerinizi görüyorum. İşe yarıyor mu?


- Bugüne kadar uçaklarda sözünü ettiğiniz broşürlerden 342 bin adet dağıtmışız. Koltuk cebinde broşürümüzü görmediğim uçağa rastladığım an arkadaşlarımı uyarıyorum, hemen koyduruyorum. Elbette işimize yarıyor. Küçük de olsa bir yatırımcı o kitapçıktan bizi buldu, yatırımını yaptı.

Dünyanın çeşitli ülkelerinde iş dünyasının izlediği TV kanallarına tanıtım spotları veren, gazete ve dergilerde ilanlar yayınlatan Yatırım Ajansı, Türkiye’de yatırımı bulunan uluslararası şirketlerin CEO’larının mesajlarını sıklıkla kullanıyor.

Alpaslan Korkmaz, Türkiye’deki yabancı CEO’ların katkılarına şimdi bir ek daha gündeme getirmiş:


- Fortune 500 sıralamasına giren uluslarası şirketlerdeki Türk yöneticileri belirledik. Hepsiyle iletişim kuruyoruz.


- Kaç kişi belirlediniz?


- Birkaç yüz kişi var.


- Hepsi yönetim kademesinde mi?


- The Coca-Cola Compnay CEO’su Muhtar Kent gibi en tepede olan da var, Ar-Ge departmanını yöneten de. Hepsinin bize katkı yapacağına inanıyoruz.


- Muhtar Kent’ten destek görüyor musunuz?


- Muhtar Bey
’in o konumda olması bizim için büyük avantaj. Elbette katkıları oluyor.

Korkmaz, daha sonra Türkiye’deki yatırım alanı sorununa odaklandı:


- Yerli ve yabancı yatırımcılar için
“temiz arazi” peşindeyiz.


- Ne demek temiz arazi?


- Her ne kadar birçok yerde organize sanayi bölgeleri olsa da, sorunsuz yatırım arazisi bulmak çok kolay olmuyor. Biz bu konuda da yatırımcılara yardımcı oluyoruz.

Korkmaz, bir andan Türkiye’ye yatırım çekmeye çalışırken, diğer taraftan kendi altyapılarını da geliştirme çabasında olduklarına değindi:


- Yurt dışında bağlantıda olduğumuz yerel temsilcilerimizi zaman zaman Türkiye’ye getirip, onlara neyi pazarlamaya çalışmaları gerektiğini anlatıyoruz. Buradaki uzmanlarımıza da vücut diline kadar her türlü eğitimi veriyoruz.

Yatırım Ajansı’nın 3 yılda 1400 yatırım ve yatırımcıya dokunduğu dikkate alınınca, Korkmaz’ın “vücut dili”ne verdiği önem daha iyi anlaşılıyor...

 

BlackBerry’nin kurucusu önce askerliği sordu

 

YATIRIM Ajansı Başkanı Alpaslan Korkmaz’la konuşurken, BlackBerry’nin kurucusu ve CEO’su Mike Lazaridis’in Türk vatandaşı olması konusundaki çalışmaların hangi aşamada olduğunu sordum:


- Çalışmalar sürüyor...

Alpaslan Korkmaz, İsviçre Yatırım Ajansı Başkan Yardımcısı’yken, Kanada’da bir Ermeni temsilcileri varmış. Türkiye Yatırım Ajansı Başkanlığı’na gelince, yani üç yıl önce Kanada’daki Ermeni işadamına teklifte bulunmuş:


- Türkiye Yatırım Ajansı için çalışır mısın?

Bu tekliften itibaren birlikte çalışmaları başlamış. Kanada’daki temsilci, İstanbul’a gelip, babasının yaşadığı İstanbul Pangaltı’daki evlerini, oradaki komşularını bulmuş. Sonra da Korkmaz’a BlackBerry’nin kurucusu Lazaridis’in Türk kökenli olduğundan söz edip, buluşmalarını sağlamış.

Korkmaz, BlackBerry’nin merkezinde Lazaridis’le buluştuğunda ilk sorusu şu olmuş:


- Aslında benim Türk pasaportum var. Ancak, askerliğimi yapmış değilim. Türkiye’ye geldiğimde beni hemen havaalanından alıp askere götürürler mi?

Korkmaz, durumu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a anlatmış, Genelkurmay Başkanlığı’yla da bağlantı kurulmuş...

BlackBerry’nin kurucusu Lazaridis, Türk vatandaşlığını “canlandırma”nın şerefine Türkiye’ye yatırım yapar mı acaba?


Çinli Cherry yatırımı ne zaman yapabilecek

NURTEKS’in sahibi İbrahim Nalbant’ın kızı Ayşegül’le, Nilüfer-Mustafa Kolko’nun oğulları Arif İlhan’ın düğününde, Mermerler Grubu’nun Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Mermer’e takıldım:


- Temsilcisi olduğunuz Çinli Cherry, gerçekten Türkiye’ye yatırım yapacak mı?

Aslında Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Frankfurt Otomobil Fuarı’nda 500 milyon dolarlık bir yatırım için başvurunun kendilerine ulaştığını duyurmuştu. Mermer de aynı yönde yahıt verdi:


- Elbette yatırım yapılacak...


- Ne zaman?


- Ortam biraz durulsun, önümüzü görelim.

Global krizde dünya otomotiv devleri büyük darbe yemişken, Çinli Cherry, Türkiye’de yatırım yapıp, kendine farklı fırsatların kapısını açabilir mi?


Bandırma’nın rüzgarına 50 milyon dolar yatırıyor

SABANCI Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, CEO Ahmet Dördüncü, Enerji Grubu Başkanı Selahattin Hakman ve Enerjisa CEO’su Gerhard Wedam’la Bandırma’daki Doğalgaz Çevrim Santralı inşaat alanına giderken Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi İlhan Parseker aradı.

Parseker’e bulunduğum güzergahı söyleyince bilgiyi verdi:


- Yolunuzun üstünde yapımı süren rüzgar santralı benim.


- Ne kadar yatırım yapıyorsunuz?


- 50 milyon doları bulacak...

Enerjisa’nın Doğalgaz Çevrim Santralı, rüzgar işi, Parseker’in rüzgara yatırımı derken Bandırma birkaç yıl içinde Türkiye’nin önemli enerji üretim merkezleri arasına girecek... 

X