3 yılda 10 milyar dolar ticaret

Hürriyet Haber
10 Kasım 2009 - 15:31Son Güncelleme : 10 Kasım 2009 - 15:48

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) un organize ettiği“Türkiye ve Mısır arasında işbirliği için yeni fırsatlar” başlıklı Türkiye_Mısır İş Forumu’na katılan Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, iki ülke arasındaki ticaret hacmindeki hedefi büyüterek 10 milyar dolar olarak açıkladı.

Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, iki ülke arasındaki ticaret hacmindeki hedefi büyüterek 10 milyar dolar olarak açıkladı.  Çağlayan beklentilerinin sigortası olarak da Mısır’la ticaretin gelişmesindeki hız ve ekonominin canlanmasını gösterdi. Eylül ayında sanayi üretiminin beklenenin biraz üstünde bir küçülme ile karşı karşıya geldiğini belirten Çağlayan  ''Ancak artık kötü günler geride kalmıştır. Çok net bir şekilde görülmüştür ki bu tünelin ucunda artık çıkış, aydınlık var” dedi.Ekonomide zaman zaman inişler çıkışlar olacağını, bunların gerek mevsimsel gerek dönemsel gerek de yaşanan tatillerle ilgili olduğunu dile getiren Çağlayan, şunları kaydetti: “Türkiye bu karşı karşıya kaldığı küresel krizden artık çıkışı pozitif anlamda yaşamaya başlamıştır. Gerek ihracattaki artış gerekse IMF'nin yaptığı 2009'un son çeyreğinde büyüyecek olan G-20 içindeki 7 ülke içinde Türkiye yer alması bunu gösteriyor.”Küresel krizin en fazla vurduğu sanayi kesiminin de en kısa zamanda kendisini toparlayacağını söyleyen Çağlayan “Türkiye, yeniden inşallah 2009'un son çeyreği ile beraber her alanda, yine 2010'a, pozitif büyüme ve geçmişte yaşamış olduğu, gerek ihracat gerek büyümedeki performansını aynı şekilde gerçekleştirecek'' dedi.

 Mısırlı işadamlarına Türkiye’deki yatırım fırsatlarını anlatan Çağlayan, iki ülke arasında gelişen ticari ilişkiler içinse “Allah nazardan saklasın” dedi.  Toplantının ardından yapılan basın toplantısında Çağlayan’ın koyduğu 10 milyar dolarlık tıcaret hedefi sorulan Rachid “Tabı ki Türkiye ile  ticaret hızla gelişecektir. 4 yıl önce 600 milyon dolar ticaret yaptığımız Türkiye ile 3 milyar dolarlık hacim yakaladık. 4 yılda 5 katı ivme değerlendirildiğinde 10 milyar dolarda gerçekçi bir rakamdır” dedi.

"TÜRK FİRMALARI İŞ GÜCÜ SIKINTISI YAŞIYOR"

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Mısır'daki işgücü konusunda Türk firmalarının birtakım sıkıntılar yaşadığını belirterek, “İşgücünün niteliklerinin artırılması konusunda Mısırlı dostlarımızdan yardım bekliyoruz” dedi.

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu(TUSKON) un organize ettiği“Türkiye ve Mısır arasında işbirliği için yeni fırsatlar”  başlıklı Türkiye_Mısır İş Forumu’na katılan Mısır Sanayi ve Ticaret Bakanı Rachid Mohamed Rachid, Mısır’dan Türkiye’ye sağlık ve inşaat sektörlerinde yüzlerce milyar dolarlık yatırım yapılacağını açıkladı.

Forumun açılış konuşmasında  Mısır’ı Afrika’nın giriş kapısı olarak gördüklerine dikkat çeken TUSKON Başkanı Rızanur Meral, Mısır’ın üyesi olduğu iş birliklerinin Türk iş adamlarına önemli fırsatlar sunduğunu dile getirdi. Meral, özellikle Türk Makine sanayinin önümüzdeki günlerde Mısır’da yatırım fırsatları yakalayacağını söyledi. Mısır Sanayi ve Ticaret Bakanı Rachid Mohamed Rachid,  Türkiye ile yüzlerce yıldır devam eden kültürel ilişkilerin önemli ticari sonuçlar yarattığını bugün gelinen noktadaki ilişkilerin hem Türk hem de Mısırlı işadamların mutlu ettiğini ifade etti.  Türk işadamlarının Mısır’da yatırım yapmaları için  uygun avantajları anlatan Rachid ucuz elektrik, ucuz iş gücüne, deniz yoluyla transferin kolaylığını anlattı. Özellikle Avrupa Birliği ile yaptıkları ticaret anlaşmasına dikkat çeken Rachid, Türk işadamlarının gümrük duvarlarına takılmadan Mısır’dan ihracat gerçekleştirebileceklerini söyledi. Önümüzdeki günlerde açıklanması beklenen büyük bir yatırımdan  bahseden Rachid, sağlık ve inşaat alanında Mısır’dan Türkiye’ye yüzlerce milyar dolarlık yatırım geleceğini açıkladı. Rachid,Türkiye ile Mısır arasındaki ticaret hacminin önümüzdeki 3 yıl içinde 5  milyar dolara ulaşacağını  söyledi. Ülke politikası olarak Türk işadamlarını açıkça desteklediklerini söyleyen Rachid Türk işadamlarını Mısır’a yatırım yapmaya davet etti.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı