Dünya Haberleri

DÜNYA

  3 yaşındaki çocuklar için Almanca dil testi

  A.A.
  03 Ocak 2011 - 14:26Son Güncelleme : 03 Ocak 2011 - 14:26

  Almanya'da iktidar partisi milletvekili, 3 yaşındaki çocuklar için Almanca dil testinin zorunlu tutulmasını istedi.

  Alman Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) milletvekili ve partinin eğitim komisyonu Üyesi Marcus Weinberg, anaokullarına ve yuvalara giden çocuklara, 3 yaşından itibaren Almanca dil testi yapılmasının zorunlu tutulmasını ve dil noksanlığı çeken çocuklar için anaokullarının ücretsiz olmasını istedi.

  Weinberg, "Hamburger Morgenpost" gazetesine yaptığı açıklamada, Hamburg'da anaokuluna giden çocuklara 4,5 yaşından itibaren dil testi uygulandığını, ancak buna rağmen dil sorununun giderilemediğini belirterek, çocukların dil sorununu çözmeden okula başladığını ifade etti.

  Hamburg'da her dört çocuktan birinin iyi Almanca konuşamadığını, her altı çocuktan birinin de Almanca teşvik programına gönderildiğini kaydeden Weinberg, anaokullarında uygulanan dil teşvik programlarının yetersizliğinden yakındı.

  Weinberg, "Dil testinin 4,5 yaşından itibaren uygulanması çok geç. Bu nedenle 3 yaşından itibaren dil testi uygulanmalı. Anaokulları ve yuvalar dil noksanlığı çeken çocuklar için ya indirimli ya da ücretsiz olmalı. Çocuklarını anaokuluna gönderemeyen ailelerin çocukları için de özel dil teşvik programları uygulanmalı" görüşünü dile getirdi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı