ANTALYA HABERLERİ

3. Türk-Rus Entelektüeller Buluşması

AA / Hatice Özdemir
09.01.2015 - 16:27Son Güncelleme :

- Rusya Bilimler Akademisi Şarkiyat Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Naumkin: - "(Paris'teki saldırı) Bu katliamı yapanlar Müslüman değildir ama İslam adına hareket ediyorlar, dolayısıyla dünyadaki bütün insanların kafasında İslam ile ilgili belli bir imaj oluşuyor" - ODTÜ Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bağcı: "Avrupa ülkelerinde radikal İslam terörizmine karşı bir hareket başladı ve bu hareket tehlikeli boyutlara doğru ilerliyor"

AA / Hatice Özdemir

ANTALYA (AA) - Antalya'da düzenlenen 3. Türk-Rus Entelektüeller Buluşması'nda, Paris'te mizah dergisi Charlie Hebdo'nun merkezine düzenlenen silahlı saldırı ve dünyanın İslam dinine bakışı tartışıldı.

Uluslararası Antalya Üniversitesi, Türk-Rus Kültür Merkezi, Rusya Bilimler Akademisi Şarkiyat Enstitüsü, Türkiye Cumhuriyeti Moskova Büyükelçiliği ve Tanıtma Müşavirliğince düzenlenen 3. Türk-Rus Entelektüeller Buluşması, Kundu Turizm Bölgesi'ndeki bir otelde başladı.

Rusya Bilimler Akademisi Şarkiyat Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Vitali Naumkin, Paris'te yaşanan olayların sebebi ne olursa olsun dünya tarafından bir suç olarak değerlendirilmesi gerektiğini bildirdi.

Paris'te İslam adına bir katliam yapıldığını ifade eden Naumkin, "Bu katliamı yapanlar Müslüman değildir ama İslam adına hareket ediyorlar, dolayısıyla dünyadaki bütün insanların kafasında İslam ile ilgili belli bir imaj oluşuyor" dedi.

Rusya'da İslam dinine karşı herhangi bir korku olmadığını, olumlu bir politika izlendiğini anlatan Naumkin, ülkede İslam'ın resmi olarak kabul edilen, korunan dinlerden olduğunu söyledi. Geçen yıl Rusya'da kabul edilen bir kanun ile herhangi bir dine karşı aşağılayıcı, hakaret edici ifadeler kullanılmasının suç sayıldığını vurgulayan Naumkin, "Özgürlük, her şeyi yapacaksınız anlamına gelmez. Saygı, terbiye sınırlarını korumanız lazım. Fransa laikliğin en yoğun yaşandığı ülke, basın orada aşırı şekilde kendisini özgür hissedip, bazı konuları ihlal etmiş gözüküyor, bu olay da bunu bize gösteriyor. Rusya'da böyle bir olayın yaşanması mümkün değil" diye konuştu

- "Basın kuruluşları sınır belirlemeli"

Rusya'da basın özgürlüğüne saygı duyduklarını ancak bunun basının her hakareti yapabileceği anlamına gelmediğini belirten Naumkin, her basın kuruluşunun bir sınır belirlemesi gerektiğini savundu.

Rusya'da Hristiyanların, Yahudilerin, Müslümanların yaşadığını, herkesin birbirinin inancına saygılı davrandığını ifade eden Naumkin, "Peygamberlere karşı asla böyle ifadeler kullanılmaması lazım. Bütün basın kuruluşlarına çağrıda bulunuyorum: Söylediğiniz her kelime için siz sorumlusunuz, ülkeyi, halkı kışkırtacak en ufak kelime çok büyük tehlikeye neden olabilir" şeklinde konuştu.

- "Radikalizm çağrılarına karşı ortak hareket edilmeli"

Rusya Diplomasi Akademisi Başkanı Prof. Dr. Andrey Kortunov, Paris'te yaşanan olaylar nedeniyle Rusya'da da çok gergin tartışmaların yaşanmaya başladığını söyledi.

Bir grubun Paris'teki olaya destek vermek amacıyla karikatürlerin yayınlanması yönünde çağrıda bulunurken bir grubun da karşıt görüşte açıklamalarda bulunduğunu anlatan Kortunov, bu durumun tehlikeli olduğunu savundu. Kortunov, biran evvel uzlaştırıcı bir tutumun sergilenmesi gerektiğini kaydetti.

Rus basınında Müslümanlara ya da diğer dinlere karşı hakaret içeren hiçbir mesajın yayınlanamayacağını ifade eden Kortunov, bu tür konulara gereken özenin gösterildiğini belirtti.

- "Paris'teki olaylara karşı Türkiye doğru bir tutum içinde"

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Bağcı da Avrupa ülkelerinde radikal İslam terörizmine karşı bir hareket başladığını ve bu hareketin tehlikeli boyutlara doğru ilerlediğini söyledi.

Paris'te yaşanan olaylara karşı Türkiye'nin söyleyeceklerinin son derece önemli olduğunu ve Türk yetkililerinin yerinde ve doğru konuşmalar yaptığını belirten Bağcı, Türkiye'nin medeniyetler ittifakını başlattığını ve bu politikanın devam ettirilmesi gerektiğini kaydetti. İslamiyet'in sadece terörizme indirgenmemesi konusundaki yaklaşımların sık sık vurgulanması gerektiğine işaret eden Bağcı, "Dünya hızla dinin fikir özgürlüğüne karşı bir noktaya doğru gidiyor. Bu gidişat pek iyi değil" dedi.

Yaklaşık 40 siyasetçi ve akademisyenin katıldığı etkinlik, 12 Ocak'ta sona erecek.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Antalya haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Antalya haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde 3. Türk-Rus Entelektüeller Buluşması haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Kasım 2017, Pazar
  • İmsak
   05:54
  • Guneş
   07:33
  • Öğle
   12:53
  • İkindi
   15:36
  • Akşam
   17:54
  • Yatsı
   19:21
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı