3 Türk firması Avrupa devleri arasına girdi

Hürriyet Haber
29.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

Dünyanın en etkili günlük finans yayını olan Financial Times'ın geleneksel ‘‘En Büyük 500 Firma'' sıralamasına üç Türk şirketi de girmeyi başardı. Şirketlerin piyasa değerine göre yapılan ve FT 500 adıyla yayınlanan araştırmada Türkiye'yi Türkiye İş Bankası, Akbank ve Sabancı Holding temsil etti.

Financial Times gazetesinin 1980'li yıllardan beri hazırladığı rapor, konusunda dünyanın en ayrıntılı araştırmalarından biri olarak kabul ediliyor.

Çeşitli sektörlerde bir çok firmanın kategoriler halinde değerlendirildiği bu geniş araştırmada, listeye Türkiye İş Bankası 14'cü sırada, Sabancı Holding 29'cu ve Akbank da 35'nci sırada girdi.

Financial Times'ın sıralamasına göre Türkiye İş Bankası 3 milyar 363 milyon dolarlık piyasa değerine, Sabancı Holding 1 milyar 929 milyon dolarlık piyasa değerine ve Akbank ta 1 milyar 770 milyon dolarlık piyasa değerine sahip bulunuyor. Financial Times, araştırmasında bankacılık sektöründe genel bir düşüş olduğuna dikkat çekerken, Türkiye bu üç firmayla toplam 7 milyar 64 milyon dolarlık piyasa değerine ulaştı.

Financial Times'ın sıralamasına göre Eleactricidat de Portugal, 13 milyar 570 milyon dolarlık piyasa değeri ile Avrupa'nın en büyük, Allied Irısh Banks ise 12 milyar 424 milyon dolarlık piyasa değeri ile ikinci büyük şirketi oldu.Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı