Gündem Haberleri

  3 ton salatalığa 1 don

  Sefa KARACAN/ALNYA (Antalya), (DHA)
  23.05.2008 - 07:52 | Son Güncelleme:

  Antalya'nın Alanya İlçesinde ilginç bir protesto olayı yaşandı. Ürünlerinin para etmediğini belirten salatalık üreticileri “3 tona 1 don zor alıyoruz” diyerek, 3 ton salatalığı bataklığa döktü. Salatalıkları inekler yedi.

  Alanya Ziraat Odası Başkanı Turgut Musluoğlu, “3 ton salatalık satabilirsek, ancak çocuğumuza bir don alırız. Bizim kıçımız açık kalır” dedi. Bataklığa dökülen salatalıkları ise çevredeki inekler yedi.

  Alanya'nın Demirtaş Beldesi'ndeki yaş sebze ve meyve halinde toplanan salatalık üreticileri, ‘3 ton'a 1 don zor alıyoruz’ diyerek 3 ton salatalığı seradan topladıktan sonra bataklığa dökerek, hükümeti protesto etti. Protestocu çiftçiler, emeklerinin karşılığını hiç alamamaktan ve ilgisizlikten şikayetçi oldu.

  İNEKLERE YEM OLDU

  Onlarca çiftçinin katıldığı protesto gösterisinde, alkışlar arasında bataklığa dökülen salatalık, çevrede otlayan ineklere yem oldu. Alanya Ziraat Odası Başkanı Turgut Musluoğlu, “Salatalık 3 kuruş, çiftçinin hale götürmeye parası yetmiyor. Masraflarını çıkalım, bir çuval gübre için 3 ton salatalık satmamız lazım. Onu da hale götürebilirsek. 3 ton salatalık satabilirsek, ancak çocuğumuza bir don alırız. Bizim kıçımız açık kalır. Bir dönüm seradan 15 ton ürün çıkar. 30 kuruştan 450 YTL yapar. Başbakan ‘3- 4 tanesi yetmez, 6 çocuk yapın’ diyor. Doğan çocuğu neyle besleyeceğiz. Evde hanımın yanına gidemiyoruz” şeklinde konuştu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı