Gündem Haberleri

  3 şehirde optik operasyonu

  Hürriyet Haber
  19.08.2006 - 14:11 | Son Güncelleme:

  Eskişehir Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Şuçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekibi tarafından Eskişehir, İstanbul ve Şanlıurfa'da eş zamanlı düzenlenen ve “optik” adı verilen operasyonlarda, suç işlemek amacıyla örgüt kurduğu iddia edilen kişi ile 8 adamı yakalandı.

  geçen yıl Hoşnudiye Mahallesi Vural Sokak'taki bir otoparkta tanımadığı bir kişi tarafından ayağından tabancayla vurulup yaralanan S.Ü, 11 Kasım 2005'te de Yalova'da M.Ö liderliğindeki bir grup tarafından kaçırıldı.

  Gözlükçü dükkanı bulunan S.Ü, şüpheli M.Ö. ve adamlarının kendisinden silah tehdidiyle 800 bin YTL para istenmesi ve gözleri bağlı olarak götürüldüğü bir evde 6 saat alıkonulması olayını serbest kaldıktan sonra Yalova Cumhuriyet Başsavcılığına verdiği şikayet dilekçesinde bildirdi.

  Bu olaydan sonra telefon eden şüpheli M.Ö. tarafından sürekli ölümle tehdit edildiğini bildiren S.Ü, 30 Ocak 2006 tarihinde Arifiye Mahallesi Aleaddin Caddesi'ndeki işyerinden çıkıp otomobiline bindiği sırada tanımadığı bir kişi tarafından açılan ateş sonucu bacağına ve karnına isabet eden 3 kurşunla yaralandı ve kaldırıldığı Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde tedavi altına alındı.

  İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin yaptığı çalışmalar sonucu Eskişehir, İstanbul ve Şanlıurfa'da eş zamanlı operasyonlar gerçekleştirildi.

  Operasyon sonucu suç işlemek amacıyla örgüt kurduğu iddia edilen M.Ö. ve adamları Ş.M.C, A.Ş, Ş.Y. ve Ö.Y, İstanbul'da, A.K. ve M.Ö, Şanlıurfa'da, S.B, İ.A. ve Ü.K, Eskişehir'de yakalandı.

  Şüphelilerin üzerinde, ev ve işyerlerinde Cumhuriyet Savcılığından alınan izinle yapılan arama ve kontrollerde, 1 MP5 otomatik silah, 2'si Glock (hayalet silah) olmak üzere 4 tabanca, 2 kuru sıkı tabanca, 2 av tüfeği, 4 el telsizi, birer kelepçe ve dürbün ile çok sayıda mermi ele geçirildi.

  Zanlı 9 kişi, “suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, suç örgütü yönetmek, örgüt adına eylem faaliyetinde bulunmak, örgüt adına bilerek silahla adam yaralamak, suça azmettirmek, adam kaçırıp alıkoymak, suçtan elde edilen geliri paylaşmak, telefonla tehdit ve darp” suçlarını işledikleri iddiasıyla gözaltına alındı.

  “BİR YILDIR BU KONUYU ARAŞTIRIYORUZ”

  Makamından çıkarken gazetecilerin operasyonla ilgili sorularını yanıtlayan İl Emniyet Müdürü Savaş Yücel, bir yıl önce otoparkta 1 kişinin tabancayla yaralanmasıyla meydana gelen olayın peşine düştüklerini belirterek, aynı kişinin bir kere daha öldürülmek amacıyla tabancayla yaralanmasını dikkat çekici bulduklarını ve araştırmayı derinleştirdiklerini söyledi.

  Yaklaşık 1 yıldır araştırdıkları konuyla ilgili operasyonda görev alan polislerin, operasyondan bir hafta önce İstanbul ve Şanlıurfa'da önlem aldıklarını ifade eden Yücel, “İstanbul ve Şanlıurfa emniyet müdürlerine işbirliği için teşekkür ediyorum. Sonuç olarak arkadaşlarım delilleriyle şüphelileri alıp getirdiler. Eskişehir polisinin bu başarısını, kendisini bu alanda iddialı sananlara verdiği çok güzel bir cevap olarak görüyorum” dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı