Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

3. Sanat Olimpiyatı ve 20 başarılı Türk çocuğu

Tüm Dünyadaki çocuklar için International Child Art Foundation(ICAF) tarafından düzenlenen Sanat Olimpiyatları, 4 yıl boyunca her ülkenin kendi okullarında başlayıp, ulusal organizasyonlarla genişleyip Washington’da düzenlenen uluslararası festival ile son bulan bir etkinliktir.

Bu etkinlik tüm dünyadan 650 milyon çocuğu, binlerce eğitimciyi ve milyonlarca aileyi bir araya getirir.

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen sanat olimpiyatları Türkiye çalışmaları ICAF Türkiye Ulusal Koordinatörü D-Atelier tarafından düzenlendi. 2003-07 yıllarını kapsayan süreçte düzenlenen workshoplarla ülkemizi Washington’da temsil eden 20 Küçük Sanatçı ve aileleri kafileyi oluşturdu.

80’in üzerinde katılımcı ülke çocukları, açık hava organizasyonunda bir araya geldiler. Çocuklarımız, sanatın her alanında başarılı olduklarını festival sahnesinde yaptıkları müzik dinletileri ve dans gösterileriyle de kanıtladılar. "Atatürkiye Dans Gösterisi" dakikalarca alkışlandı ve pek çok önemli TV kanalında yayınlandı.

Bizi en çok memnun eden noktalardan birisi, ilk defa bir Türk çocuğunun ICAF Young Board’a seçilmiş olmasıydı. Yaptığı çalışmalarla bize bu onuru yaşatan çocuklarımız yılbaşında dünyanın en önemli 11 liderine verilecek sanat çalışmalarından birine imza attılar. Mevlana’nın barış sözlerinden yola çıkan küçük sanatçılarımız, Hillary Clinton’a verilmek üzere sanat eserlerini tamamladılar. Belki de politikacılarımızın, iş adamlarımızın yapamadığı olumlu etkiyi çocuklarımızın kısa sürede sanatla gerçekleştirdiler.
X