Gündem Haberleri

  3. köprüye karşı zincirli eylem

  DHA
  23.05.2010 - 10:31 | Son Güncelleme:

  Anadoluhisarı'nda 3.köprüye karşı zincirli eylem yapılacak. Anadolu Hisarı Göksu Küçük Çayırı ve mesire alanında yapılacak olan eylem saat 13.00'te başladı.

  Anadoluhisarı'nda bir grup, Küçüksu mesire  alanının 3. Boğaz Köprüsü inşaatının şantiye alanı olarak kullanılmaması  istemiyle bri toplantı düzenledi.

  Anadoluhisarı Turizm Kalkındırma Derneği Başkanı Mustafa Babuz, Küçüksu  mesire alanında bir grup vatandaş ile düzenlenen toplantıda, 156 yıllık tarihi  alanın 1. ve 2. köprü yapımı ile İSKİ çalışmaları sırasında şantiye olarak  kullanıldığını ve çok tahribat yaşadığını savundu.

  Yapılması kararlaştırılan 3. Boğaz Köprüsü'nün, montaj alanı ve  şantiyesinin mesire alanına kurulacağını öğrendiklerini belirten Babuz, bu  nedenle “Köprü şantiyesine hayır” kampanyası başlattıklarını ifade etti.

  Babuz, “Bu alan tarihsel, doğal, kültürel ve turistik özelliklerine  uygun olarak projelendirilmeli, kültürel mirasın korunması amacıyla geleneksel  kimliğine kavuşturularak, dünya insanlığına ve genç kuşaklara aktarılmalı.  Dileriz ki bu alan geleneksel kimliğine uygun olarak toplum yaşama geri  kazandırılır” dedi.

  Toplantıya katılanlar, el ele tutuşarak insan zinciri oluştururken, “3.  Köprü Şantiyesi İstemiyoruz” diye slogan attılar.

  Vatandaşların gösterileri, piknik ve çeşitli etkinlikler ile gün boyu  sürecek.

  Prof. Kural kendisini ağaca zincirledi

  TOKİ’nin İstanbul 5. İdare Mahkemesi tarafından yürütmeyi durdurma kararı verilen arsa ile ilgili 26 Mayıs 2010’da yeni bir ihale açacağını öğrenen Ataköy sakinleri sokağa döküldü.

  Yapılacak ihaleyi protesto için Ataköy 2. Kısım parkında toplanan yaklaşık 200 mahalle sakini ellerindeki pankart ve dövizlerle ihaleyi protesto etti. Park alanında toplanan mahalle sakinlerine çevreci eylemleriyle tanınan Prof. Dr. Orhan Kural’ da destek verdi. Kural yeşil alansız bir şehrin yaşayamayacağını belirterek, "İstanbul’da mezarlık ve camii alanları dışında yeşil alan kalmadı. Nadir bulunan bu sahil ve yeşil alanda yapılaşma sonucunda katledilmek isteniyor." şeklinde konuştu.

  Konuşmaların ardından park alanında toplanan mahalle sakinleri ellerindeki tefleri çalarak TOKİ tarafından ihaleye açılacak araziye yürüdü. Toki arazisinin tel örgülerine siyah kurdeleler takan mahalle sakinlerine destek vermek amacıyla gelen Kural, kendisini bir ağaca zincirledi. Sahil şeridine gelerek demirleyen birçok tekne ise gökyüzüne bıraktıkları balonlarla eyleme destek verdi.

  Toki tarafından tel örgü ile çevrilen araziye girmek isteyen bazı vatandaşları polis ekipleri güçlükle ikna etti.

  TOKİ Ataköy sahilindeki arsaların satış ve kiralanması için 19 Ağustos 2009 tarihinde yapacağı ihale İstanbul 5. İdare Mahkemesi tarafından durdurulmuştu.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı