3. köprüde tarihi gün

Taner YENER/ İSTANBUL,(DHA)
26.12.2014 - 14:28 | Son Güncelleme:

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Yavuz Sultan Selim köprüsü ilk tabliye yerleştirme törenine katıldı.Elvan,"Kuzey Marmara otoyolunun yüzde 78'inin orman arazisinden geçtiğini görüyoruz. Burada kesinlikle yapılaşma söz konusu olmayacaktır"dedi.

Törende konuşan Bakan Elvan, "Köprünün ilk segmentinin tabliyesini yerleştirme işlemi kilit bir işlem. Çünkü bu yerleştirmiş olduğumuz segment köprünün en fazla basıncını alan nokta. O açıdan çok önemsiyoruz, çok önemli bir an" dedi.
"Bizim için en kritik çalışmalardan biri bu ilk tabliyenin yerleştirilmesiydi" diyen Bakan Elvan köprünün özelliklerinden de bahsetti.

ÜÇÜNCÜ KÖPRÜDEN FOTOĞRAFLAR

Elvan, "10 şeritli olacak 8 şerit karayolu için. 2 şerit ise raylı sistem, hızlı tren için" diye konuştu. Bakan Elvan, "Şu an yerleştirmekte olduğumuz tabliyenin 4,5 metre boyu var, genişliği 59 metre, ağırlığı ise 400 ton" dedi. Takvim konusunda bir gecikme olmayacağını kaydeden Elvan, "Herhangi bir gecikme söz konusu değil. 2015 yılının 29 Ekim'ini hedef koyduk" ifadesini kullandı. Bir soru üzerine Bakan Elvan, "Ağır taşıtlarımız artık Yavuz Sultan Selim köprüsünü kullanacak. Kuzey Marmara otoyolunun yüzde 78'inin orman arazisinden geçtiğini görüyoruz. Burada kesinlikle yapılaşma söz konusu olmayacaktır" diye konuştu. Elvan daha sona işçilere telsizle talimat vererek ilk tabliyenin yerleştirme çalışmasını başlattı.

3. köprüde tarihi gün
3. Köprüye ilk tabliye işte böyle yerleştirildi

Tabliye nedir?
Köprü yapımında ilk olarak yerleştirilen ve köprüyü oluşturan bölümdür. Fransızca “Tablier” kelimesinden Türkçe’ye geçmiştir. Tabliye; kelime anlamı ile "önden gelen, önlük " olan ve köprülerde yapının ilk olarak yapılan ve önden gelen elemanı olmasından bu adı almış olan yapı elemanıdır. Köprüde yükün ilk alındığı ve dağıtımını sağlayan elemandır.


Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı