Teknoloji Haberleri

TEKNOLOJİ

  3. Köprü ve yeni yolun son hali Google’da ortaya çıktı

  Gülistan ALAGÖZ / Ahmet CAN
  05 Ocak 2015 - 13:30Son Güncelleme : 05 Ocak 2015 - 13:30

  3. köprünün yapımı hızla devam ediyor. Yıl içinde tamamlanması planlanan köprü ve otoyolun detayları Google’a göründü. Şirketin harita servisi olan Google Maps geçtiğimiz günlerde güncellendi ve yeni güncelleme ile köprünün son hali belli oldu.

  Yapımına 2013’te başlanan ve 2015’te tamamlanması hedeflenen 3. köprü ve yeni otoyolun detayları ortaya çıkıyor. Geçtiğimiz günlerde güncelleme yapan Google Maps ile köprü ve bağlantı yollarının son durumu net bir şekilde görülebiliyor. Harita, köprünün 300 metreyi aşan ayaklarını, tünelleri ve geçitleri açıkça gösteriyor. Kuzey Marmara Otoyolu projesinin Odayeri - Paşaköy kesiminde yer alacak köprü, raylı sistemle ise Edirne’den İzmit’e kadar yolcu taşıyacak. Marmaray ve İstanbul Metrosu ile entegre edilecek raylı sistemle Atatürk Havalimanı, Sabiha Gökçen Havalimanı ve yeni yapılacak 3. havalimanı da birbirine bağlanacak.

  3. Köprü ve yeni yolun son hali Google’da ortaya çıktı

  4.5 MİLYAR YATIRIM

  3. köprü 59 metrelik genişliği, 1.408 metrelik ana açıklığı ile üzerinde raylı sistem bulunan, “dünyanın en uzun” ve “en geniş” asma köprüsü olacak. Köprü, 320 metreyi aşan yüksekliği ile dünyanın en yüksek kuleye sahip köprüsü özelliği taşıyacak. Köprünün üzerinden 8 şeritli karayolu ve 2 şeritli tren yolu aynı seviyede geçecek. Kuzey Marmara Otoyolu ve 3. Boğaz Köprüsü, “Yap, işlet, devret’ modeliyle gerçekleştirilecek. 4.5 milyar TL yatırım bedeline sahip projenin yapım dahil işletmesi, 10 yıl 2 ay 20 günlük süre ile IC İçtaş – Astaldi JV tarafından yapılacak ve bu süre sonunda Ulaştırma Bakanlığı’na devir edilecek.

  Yeşil endişe

  ÇEVRE örgütlerinin iddialarına göre 3.köprü ve otoyol çalışması kapsamında 2.5 milyon ağaç kesilecek ve 16 milyon metrekare orman alanı yok olacak. 30 Ocak 2014’te CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’nun soru önergesini yanıtlayan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ise Kuzey Marmara Otoyolu ve 3. köprü yapımı için 2 bin 542 hektar orman alanında izin verildiğini açıklamıştı. Kesilen ve kesilecek ağaç sayının inşaat projesinin tamamlanmasından sonra ortaya çıkacağını söyleyen Eroğlu, her ağaç için 5 katı ağaç dikimi gerçekleştireceklerini belirtmişti.

  4.5 milyar TL
  Köprü ve otoyol yatırım değeri

  322 metre
  Köprünün yüksekliği

  59 metre
  Köprünün genişliği

  6350
  Köprü yapımında çalışan sayısı

  106
  Alt ve üst geçit sayısı

  68 milyon metreküp
  Otoyol için yapılacak kazı

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı