Gündem Haberleri

  3 Hedef

  Hürriyet Haber
  26.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  AB Adalet Ekonomi

  Başbakanlık muhabirleriyle bayramlaşan Başbakan Ecevit, hükümetin öncelikli 3 hedefinin, ‘‘Ekonomi, sosyal adalet ve AB ile ilişkiler olduğunu açıkladı. Ecevit bunların yanısıra özelleştirmeye hız verileceğini de söyledi.

  Başbakan Bülent Ecevit 2001 yılında hükümetin üç önceliğini, ‘‘Ekonomi, sosyal adalet sağlayıcı önlemler ve AB ile ilişkiler’’ olarak açıkladı. Özelleştirmeye hız verileceğini söyleyen Ecevit, AB ile ilişkiler konusunda da, Türkiye'nin haklarını kimsenin elinden alamayacağını söyledi. Ecevit, yeni yılda kabinede revizyon düşünmediklerini bildirdi. Ecevit dün Başbakanlık muhabirleriyle bayramlaşması sırasında 2000 yılını değerlendirdi ve yeni yıl hedeflerini açıkladı.

  ÖNCE EKONOMİ

  Türkiye'nin Kasım-Aralık aylarında girdiği ekonomik krizi geride bıraktığını belirten Ecevit, IMF'nin 10 milyar dolarlık mali yardımının verimli bir şekilde kullanılacağını vurguladı. Ecevit, ilk kez Türkiye'ye 10 milyar dolarlık yardım sağlandığını belirtirken, bunun Türkiye'nin ne kadar ‘Güvenilirlik' içinde olduğunu ortaya koyduğunu söyledi. Yeni yılın ilk günlerinden itibaren ekonomi ve finans dünyasında yeni çalışmalar yapılacağını da açıklayan Başbakan, özelleştirmeye de hız verileceğinin birkez daha altını çizdi. Ecevit, 2001 yılında Türkiye'nin öncelikli üç maddesinin ne olacağının sorulması üzerine, ‘‘Ekonomi başta geliyor. Ekonominin yanısıra sosyal adalet sağlayıcı önlemlere olabildiğince ağırlık verme kararındayız. Ayrıca AB ile ekonomik, siyasal ve güvenlik ile ilgili ilişiklerimiz çok büyük önem taşır’’ dedi.

  AB'YE MESAJ

  AB ile ilişkilerin yeni yılda sağlıklı bir şekilde sürdürülebileceğine inandığını söyleyen Ecevit, ‘‘Bu konuda Türkiye'nin haklarını kimse elinden alamayacaktır. Önümüzdeki yılın AB ile ilişkilerimiz bakımından çok verimli olacağına inanıyorum’’ diye konuştu. Avrupa Güvenlik Savunma Kimliği (AGSK) konusunda Türkiye'nin ‘‘çok çetin’’ bir mücadele verdiğini hatırlatan Ecevit, ABD'nin son günlerde bu konuda anlayışlı bir tutum izlediğini belirtti ve şunları söyledi: ‘‘AGSK konusunda Türkiye'nin hakkı yeniyordu, güvenliği tehlikeye düşüyordu. Bu konuda derdimizi anlatma olanağı bulduk. ABD Başkanı Bill Clinton ve Dışişleri Bakanı Madeline Albright anlayışlı bir tutum izlemeye başladılar. Savunma eski Bakanlarından Richard Perle de bugün (dün) Türkiye'nin hakkını veren bir açıklamada bulundu. Verimli bir sonuç alacağımıza güveniyorum.’’

  HER GÜN ÖNEMLİ

  Ecevit, bir soru üzerine bayramda Ankara'da çalışacağını belirtti. ‘‘Bizim için hergün önemlidir’’ diyen Başbakan, yılbaşı akşamını da her zaman olduğu gibi eşi Rahşan Ecevit ile birlikte kutlayacaklarını söyledi.

  Cezaevi artık düzen içinde

  Hükümetin çok yoğun ve kritik aşamalardan geçtiğini söyleyen Ecevit, devletin cezaevi ve ölüm oruçlarına karşı başarılı bir çalışma yürüttüğünü bildirdi. Cezaevlerinde on yıldır süren düzensizliğin tamamen ortadan kaldırıldığını vurgulayan Ecevit, yeni yıldan sonra İçişleri ve Adalet bakanlarının cezaevlerinde sağlıklı yapılanma için çalışmalarını sürdüreceklerini belirtti. Ecevit, Şartla Salıverme Yasası'nın cezaevlerinde sağlıklı bir düzen kurulmasını kolaylaştıracağını savundu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı